Суб’єкти господарювання можуть укладати договір страхування цивільної відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам внаслідок надзвичайних ситуацій, небезпечних подій.
Таку можливість надає закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перших кроків дерегуляції бізнесу шляхом страхування цивільної відповідальності» від 6.10.2022 №2655-IX, інформує «Закон і Бізнес».
Утім, його положення не поширюються на суб'єктів господарювання, інших юридичних осіб, у користуванні яких є об'єкти підвищеної небезпеки.
Законом, зокрема, передбачено, що такий договір укладається з урахуванням результатів аудиту пожежної та техногенної безпеки в порядку, встановленому законодавством. Він не може бути достроково припинений, крім його припинення за рішенням суду.
Відомості про укладення та припинення дії договору страхування вносяться до Реєстру договорів страхування відповідальності центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту. У разі відсутності інформації про наявність чинного договору страхування, відповідний суб'єкт господарювання включається до переліку суб'єктів, які підлягають плановим заходам державного нагляду (контролю) у найближчому плановому періоді, відповідно до ступеня ризику.
Виплата страхового відшкодування здійснюється безпосередньо потерпілому (фізичній або юридичний особі), правонаступнику (правонаступникам) чи спадкоємцю (спадкоємцям) особи, яка загинула (померла) не пізніше одного року після настання страхового випадку. Крім того, такі виплати можуть здійснюватися їх законним представникам або погодженим з ними особам, які здійснюють чи здійснили лікування або сплатили витрати на лікування такої третьої особи, надають послуги з ремонту/відновлення пошкодженого майна;
У першу чергу здійснюється відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров’ю третьої особи, та витрат на її лікування. Відшкодування збитків, заподіяних майну фізичних осіб та фізичних осіб — підприємців, здійснюється у другу чергу. Відшкодування збитків, заподіяних майну юридичних осіб, здійснюється у третю чергу.
Страховик не здійснюватиме виплат за вимогами щодо відшкодування:
штрафів, пені, інших (у тому числі адміністративних) санкцій, визначених договором чи законом;
моральної шкоди, упущеної вигоди, інших непрямих збитків;
шкоди, заподіяної внаслідок перевезення, зберігання чи застосування вибухових пристроїв та/або речовин, вогнепальної зброї;
шкоди, заподіяної власному майну страхувальника або майну, що використовується страхувальником на підставі договору оренди (лізингу);
шкоди, визначеної письмовою вимогою (претензією) третьої особи, що визнана страхувальником, але не погоджена страховиком.
Закон №2655-IX набрав чинності 29.10.2022.
Бізнесу пропонують або провести аудит і застрахуватися, або готуватися до перевірок пожежної безпеки.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!