Невирішеним є концептуальне питання: чи може другий з подружжя претендувати лише на компенсацію половини вартості частки у статутному капіталі ТОВ, чи також на виплату половини вартості внеску?
На це звернула увагу колегія суддів Касаційного цивільного суду, дійшовши висновку, що наявні підстави для передачі справи №760/20948/16-ц на розгляд Великої палати ВС, інформує «Закон і Бізнес».
В ухвалі від 20.07.2022 зазначається, що свого часу ВП ВС не відступила від висновків Верховного Суду України про те, що в разі передання подружжям свого спільного сумісного майна до статутного фонду приватного підприємства, заснованого одним із них, в іншого право власності на майно (тобто речове право) трансформується в право вимоги (зобов’язальне право).
Як наслідок, в різних справах порушене право позивача захищалося судом у спосіб отримання грошової компенсації: половини вартості внесеного майна в разі поділу майна подружжя, половини отриманого доходу від діяльності підприємства, половини майна, що залишилось після ліквідації підприємства.
У цій справі, зокрема, статутний капітал ТОВ сформований за рахунок внесення спільних коштів подружжя за час шлюбу. Колегія суддів вважає, що, обираючи спосіб захисту при поділі майна, позивач має право на компенсацію половини вартості внесків, за рахунок яких сформовано статутний капітал ТОВ, оскільки вони здійснені за час шлюбу та за рахунок спільних сумісних коштів.
Натомість наразі в силі є правова позиція ВСУ, висловлена в постановах від 3.07.2013 у справі №6-61цс13, від 2.10.2013 у справі №6-79цс13 та від 3.06.2015 у справі № 6-38цс15.
Крім того, колегія зазначає, що невирішеним залишається й питання, в якій юрисдикції підлягає розгляду спір між подружжям (колишнім подружжям) про компенсацію половини вартості частки (іншого з подружжя) у статутному капіталі товариства.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!