Вперше в історії служителі Феміди подали колективний позов до влади. А все — через скорочення пенсій і привілеїв
Британські судді незадоволені: нові законодавчі норми ось-ось уступлять у силу, позбавивши суддівство 18% доходу і привілеїв після відставки. Молоді фахівці, які найбільше постраждають від реформи, зважилися на безпрецедентний крок. Перспектива залишитися без 6-значних сум після відставки змусила їх підготувати колективний позов до держструктур. У ньому вони звинувачують уряд у дискримінації. Щоправда, поки незрозуміло, хто ж саме повинен розглядати перший в історії Великої Британії колективний позов щодо суддівських пенсій.
Судді творять історію
У The Times з’явилася інформація про те, що майже дві сотні британських законник вирішили об’єднатися для подання першого в історії правосуддя країни колективного позову. Таку єдність думок служителі Феміди показали, коли справа торкнулася їхніх доходів. Судді, більшість з яких — молоді фахівці, звинувачують уряд в дискримінації за віковою ознакою. Саме до цього, вважають вони, привели ініціативи влади. Плани уряду щодо ліквідації особливої схеми, за якою дотепер нараховувалися пенсії суддям, заявники вважають «дискримінаційними та незаконними» (зміни меншою мірою торкнулися суддів, які народилися до 1953 р., і взагалі не зачіпають тих, кому на квітень 2012-го залишилося 10 років до виходу на пенсію) і розглядають як бездумну спробу скоротити витрати. Також вони ставлять під сумнів конституційність права представників виконавчої влади одноособово, без консультацій і попередніх узгоджень, міняти їхні умови роботи.
Запитання до конституції виникають і у зв’язку з іншою проблемою: незрозуміло, куди саме судді направлять свій позов. Хоча вони розраховують, що справою займуться британські «суди для суддів», питання про місце розгляду претензії залишається відкритим: де б не проходив процес, остаточне рішення стосовно доходів служителів Феміди, винесене представниками їхньої професії, навряд чи можна буде назвати незалежним. Утім, спираючись на попередній досвід, можна припустити, що шанс на розгляд справи є. Так, обговорюване 2 роки тому питання про участь в привілейованій пенсійній схемі суддів, котрі працюють на неповну ставку, попри заперечення уряду, було вирішене на користь служителів Феміди. Вердикт, незважаючи на сумніви щодо безсторонності його ухвалення, був також винесений судом.
За пенсію доведеться заплатити
У британських ЗМІ потенційний розгляд, що став кульмінацією конфлікту Мін’юсту та судів, вже охрестили першою законодавчою кризою нового консервативного уряду. Почалося ж усе у 2011—2012 рр. Саме тоді влада вирішила поповнити бюджет за рахунок кишень членів суддівського співтовариства. Суть змін зводиться до того, що вперше британські судді повинні взяти участь у створенні власних пенсійних накопичень: вони мають платити до пенсійного фонду 1,28% заробітної плати, що, треба визнати, значно менше, ніж у працівників інших галузей. Пенсійний вік для них також підвищується і становитиме вже не 65, а 66, а в перспективі 67 і 68 років. При цьому граничний вік зайняття посади (нині це 70 років) планується знизити, що ще більше скоротить потенційні виплати. Крім того, судді позбудуться великої одноразової допомоги при виході на пенсію — зазвичай вона становила близько двох окладів. У цілому судді чекають скорочення пенсії мінімум на 20%.
Проілюстрував обсяги зменшення виплат очільник британського мін’юсту. За його словами, якщо нині член Високого суду, котрий виходить у відставку після 20 років роботи, може отримати пенсію в розмірі ‡86500 (2,8 млн грн.) на рік плюс одноразова виплата ‡173000 (5,6 млн грн.), то після реформи його дохід дорівнюватиме ‡75000 (2,4 млн грн.) на рік. Цифри наводить і The Times: представник Високого суду із заробітком ‡175 тис. (5,7 млн грн.) на рік при виході на пенсію в 70 років отримуватиме ‡60 тис. (1,9 млн грн.) щорічно. Член окружного суду, дохід якого (до оподаткування) становить ‡130 тис.(4,2 млн грн.), задовольнятиметься ‡50 тис. (1,6 млн грн.) на рік.
Дотепер 2000 британських суддів переказували тільки незначний відсоток із зарплати на пенсію, яку виплачували чоловіку дружині в разі їхньої смерті, і не брали участі у формуванні власної: після 20 років роботи вони автоматично набували право на щомісячну виплату в розмірі 50% винагороди на момент виходу у відставку (нині розрахунок планується вести від середнього заробітку, що також викликало критику). Тепер же внесок суддів у забезпечення власної гідної старості почнеться з нульової позначки. Так, представник королівського суду, котрий заробляє ‡128296 (4,1 млн грн.) на рік повинен буде відкласти «в скарбничку» ‡1642 (53 тис. грн.) із цієї суми.
За підрахунками незадоволених, реалізація планів уряду обернеться для них утратою 18% доходів. Зниження відбувається на тлі 4-річного (за даними британського мін’юсту) заморожування заробітку для працівників галузі (з 2009 до 2013 р.), після чого аж до 2015 р. дохід зростав у середньому на 1% щорічно. Проте ніколи раніше, відзначили експерти, скорочення прибутку ще не викликало такого бурхливого протесту. «Хоча історії відомі випадки, коли судді подавали індивідуальні позови, проте таке відбувалося вкрай рідко. Про колективні позови такого роду нічого невідомо», — зауважив професор права Університету Нью-Йорка Гарі Слеппер. 20-процентне зниження зарплати суддів у 1930-х роках обійшлося без судових розглядів, нагадав він.
Калькуляції членів уряду, у свою чергу, демонструють, що така політика щорічно економитиме платникам податків ‡7 млн (226 млн грн.). Проте якщо процесу дадуть хід, то спроба оптимізації витрат на судову систему може вийти боком британській владі. «Судді розлючені й відчувають, що їх підставили, тому що Лорд-канцлер (виконує функції міністра юстиції) найближчим часом позбавить їх частини пенсійних виплат, створивши менш сприятливі умови, — прокоментував ситуацію в матеріалі The Times невідомий суддя. — Гроші, які сподіваються таким чином заощадити, можливо, доведеться витратити на судові розгляди».
Привід піти
Противники урядових заходів уже передбачають масове залишення фахівцями суддівських лав. Очільник судової влади Англії та Уельсу попередив, що їх реалізація негативно вплине на кадровий склад. У Великій Британії юристи, які обирають суддівський шлях, і без того йдуть на істотне зниження доходів, а нині охочих пов’язати своє майбутнє з британськими судами буде ще менше.
Опубліковані на початку роки результати незалежного дослідження підтверджують, що привід для занепокоєння дійсно є. Як показало опитування служителів Феміди Англії та Уельсу, третина з них розглядає можливість залишення посад протягом п’яти років через скорочення зарплат і пенсій на фоні навантаження, що неухильно зростає. 39% з них — судді високих судів. При цьому 83% визнали, що підвищення доходів змусило б їх змінити рішення й залишитися на посаді до виходу на пенсію.
Ситуація в суддівському співтоваристві типова й для працівників інших галузей, виправдовують колег головний суддя лорд Томас і президент трибуналів, суддя лорд Салліван. Не можна сказати, що британські законники працюють виключно за гроші, наполягають вони. Так, за даними того ж опитування, 86% суддів, які займають посаду понад 5 років, заявили, що відчувають свою приналежність до суддівського співтовариства, і 97% переконані в значущості своєї роботи для суспільства.
Хоча знайдуться й приводи для смутку: практично дві третини опитаних (62%) зазначили, що відчули зниження поваги до професії за останні 10 років. При цьому повагу з боку ЗМІ відчули лише 4% респондентів, а з боку влади ще менше — 2%. Недивно, що судді не хочуть безконтрольного втручання в їхні внутрішні справи: 87% опитаних уважають, що співтовариство повинно мати великий контроль за змінами законодавства, які зачіпають його діяльність.
Ті самі проблеми
Цікаво, що британські судді — не єдині, хто вирішив поборотися за свої доходи. Так, у США шестеро володарів мантій направили позов до суду Сан-Франциско з аналогічною вимогою : скасувати нововведення, за якими представники судової системи мали відраховувати до суддівського пенсійного фонду не 8% доходу, як було домовлено, а набагато більше. За їхніми підрахунками, це означало, що з річного доходу в розмірі $181000 вони повинні були віддавати $13000 на формування пенсії, що не було передбачено законодавством на момент їх працевлаштування.
Скороченню прибутку опиралися й судді Греції. Після того як уряд у рамках антикризових заходів вирішив зменшити пенсії заднім числом, із серпня 2012 р., вони звернулися до суду. Їхня боротьба виявилася успішною: Суд аудиторів, який розглядав справу, визнав рішення влади незаконним і таким, що суперечить Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
А ось на австралійських суддів боротьба за пенсії, схоже, тільки чекає: схема, за якою суддя у відставці, котрий також не бере участі у формуванні пенсії, отримує 60% своєї зарплати, а вдова судді — 62,5% його пенсії, викликає все більше нарікань, у тому числі і в юридичному середовищі. В Австралії щорічний дохід члена Верховного суду у відставці становить $461230, представника суду із сімейних питань — $391140. «У той час як центри надання юридичних послуг для незаможніх австралійців постійно недофінансовують, високі витрати на пенсії суддів свідчать про те, що владі необхідно розумніше розпоряджатися бюджетними коштами», — зауважили представники центрів надання юридичної допомоги.
Матеріали за темою
Коментарі
Турбує. Однак зміна на законодавчому рівні розміру пенсіі це не компетенція судовоі системи. Ви знаєти скільки свого часу суди постягували соціальних виплат на користь дітей війни, чорнобильців тощо. …
А побороться за пенсии жителей Украины никто не хочет? Ввели налог на пенсии свыше 150 долларов в месяц! Это как раз черта бедности (5 долларов в день). Т.е. у нас все должны быть за чертой бедности. …
Дякуємо за таку статтю. Наглядний рівень забазпечення судочинства у развитих краінах, та рівня боротьби за своі права.
Всё правильно!!! Не дайте сесть государству вам на голову и свесить ноги.
Поддержите западных коллег, не отставайте от них, мы же идём в Европу - подайте аналогичные иски!!! Не бойтесь отстаивать свои права!!