На вежі історичної будівлі цейхгаузу понад 30 років стояв Ford Fiesta з величезними крилами. Влада міста, побоюючись за стійкість інсталяції, звернулася до суду за дозволом на демонтаж.
Попри протести автора — художника-концептуаліста Ханса-Юргена Шульта, відомого під псевдонімом HA Schult, суд Кельна дозволив зняти з історичної будівлі цейхгауза інсталяцію «Золотий птах», пише «Закон і Бізнес».
Міська адміністрація побоювалася за стійкість витвору мистецтва, який отримав прізвисько «Крилатий автомобіль». За їхніми словами, робота, що є автомашиною з гігантськими крилами, таїть у собі «приховану, довгострокову небезпеку», а місто несе відповідальність за безпеку дорожнього руху, зазначає DW.
Художник звернувся до суду після того, як стало відомо про плани міської влади. HA Schult пояснив, що його художній витвір полягав саме в установці автомобіля з крилами на вершину вежі цейхгауза, тому демонтаж становитиме порушення його авторських прав.
Однак судді уважно вивчили історію інсталяції та встановили, що Ford Fiesta з вмонтованими у двері крилами з поліефірної смоли, армованої скловолокном було створено у 1989 році. Спочатку роботу встановили на іншій вежі — на будівлі на околицях церкви Великий Святий Мартін. У 1991-му інсталяцію перенесли на 23-метрову вежу цейхгауза, де вона стала популярною серед любителів фотосесій.
Виходячи з цього, суд дійшов висновку, що саме по собі розміщення арт-об’єкта на новому місці не було «досягненням, що знаходиться під захистом авторського права».
86-річний HA Schult відомий провокаційними роботами. Так, 1969 року він вивалив тонни макулатури на вулицю у престижному районі Мюнхена. У 1970-х помічники художника завалили площу Сан-Марко у Венеції 15 тонн газет.
У середині 1990-х років він розмістив на набережній у Дюссельдорфі понад 60 автомобілів, щоб висловити протест «божевіллям заторів». У тому ж десятилітті митець створив «Сміттєвих людей» — скульптури в натуральну величину, виготовлені з відходів.

«Крилатий птах» вагою кілька тонн скоро залишить своє «гніздо» в центрі Кельна.
Матеріали за темою
Найбільший літак у світі збудують в Італії
28.09.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!