Порушення права сторони захисту на доступ до матеріалів кримінального провадження унеможливлює ефективну реалізацію принципу змагальності та справедливого судового розгляду.
На цьому наголосила заступник голови Касаційного кримінального суду Наталія Антонюк під час круглого столу, присвяченого відкриттю матеріалів кримінального провадження в порядку ст.290 КПК, інформує «Закон і Бізнес».
Метою заходу було окреслення практики суду касаційної інстанції, яка відображена в новому тематичному огляді практики ВС про відкриття матеріалів іншій стороні, та обговорення інших питань, що виникають на практиці й безпосередньо пов’язані з означеною проблематикою.
У межах зустрічі, яка пройшла у форматі діалогу, йшлося, зокрема, про доступ до матеріалів, що підлягають відкриттю і стосуються предмета доказування, а також про відкриття інших матеріалів, які має сторона обвинувачення у своєму розпорядженні, які не є доказами. Крім того, звернено увагу на врахування поведінки сторін під час ознайомлення з такими матеріалами та процедурні питання, пов’язані з таким відкриттям.
«Верховний Суд здійснює велику роботу щодо аналізу та узагальнення судової практики, що надалі стає предметом обговорення юридичної спільноти, а подекуди — предметом законодавчих ініціатив. Готуючи огляди з тих чи інших правових питань, нам важливо почути думки всіх зацікавлених сторін, щоб урахувати наявну проблематику», – зауважив голова ККС Олександр Марчук.
Своєю чергою, Н.Антонюк зазначила, що найвища судова інстанція сформулювала низку важливих правових позицій, які стосуються відкриття матеріалів кримінального провадження сторонами.
Вона наголосила, що в контексті доступу до матеріалів іншої сторони як елемента справедливості судового розгляду йдеться передусім про забезпечення принципу змагальності сторін. Н.Антонюк акцентувала, що практика ВС регулярно висвітлюється на комунікаційних ресурсах ВС шляхом оприлюднення, зокрема, правових висновків колегій суддів чи об’єднаної палати ККС, а також тематичних оглядів.
З оглядом практики ВС про відкриття матеріалів іншій стороні можна ознайомитися за посиланням.
У круглому столі, що відбувся у ККС, взяли участь судді ВС і Вищого антикорупційного суду, представники правоохоронних органів та адвокати.

Аби підписатися на телеграм-канал «ЗіБ» та знати більше про новини судової системи, натисніть на зображення.
Матеріали за темою
Доводити невинуватість нововиявленими обставинами слід протягом 3 місяців від їх виявлення — ВС
24.04.2025
Процесуальні документи, які підтверджують повноваження в певної особи, не є доказами — ВС
23.04.2025
Вирок уперше готував ШІ в суді Нідерландів
16.04.2025
Як не порушити право особи на свободу при застосуванні запобіжних заходів, обговорили у ВС
14.04.2025
Чи може апеляція викреслити щире каяття із вироку, ухваленому в порядку ч.3 ст.349 КПК, скаже ОП ККС
17.03.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!