Відлік 6-місячного строку для оголошення особи померлою має здійснюватися без прив’язки до моменту скасування воєнного стану, припинення воєнних дій, збройного конфлікту як такого на усій території України.
Такий висновок зробила Велика палата ВС у постанові від 11.12.2024 у справі №755/11021/22, інформує «Закон і Бізнес».
Як повідомляв «ЗіБ», у цій справі мати просила визнати померлим сина, який, перебуваючи у складі територіальної оборони, загинув унаслідок ворожого ракетного удару по ТРЦ «Ретровіль», де він ніс службу. Втім, досі органи досудового розслідування не встановили та не ідентифікували рештки її сина, що позбавляє її можливості отримати свідоцтво про його смерть та одержати грошову допомогу на випадок смерті (загибелі) добровольця.
Рішенням районного суду заяву про оголошення фізичної особи померлою задоволено. Апеляційний суд частково змінив це рішення, вказавши в резолютивній частині дату смерті — 20.03.2022.
Колегія суддів Касаційного цивільного суду встановила наявність в ЄДРСР великої кількості справ (більше 100) щодо оголошення фізичної особи померлою і різних підходів судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій щодо спеціального правила ч.2 ст.46 ЦК у питанні відліку початку шестимісячного строку.
Як зазначила ВП ВС, серед науковців також немає єдиного доктринального підходу щодо початку відліку цього строку, одні з них вважають, що строк потрібно обраховувати від моменту, що має бути не раніше спливу 6 місяців після закінчення воєнних дій у країні, а інші не пов’язують визначення моменту для відлік цього строку зі згаданим моментом.
Розглянувши цю справу, ВП ВС наголосила, що законодавець, формуючи припис ч.2 ст.46 ЦК («з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців»), після слів «шести місяців» завершив речення. Отже, зазначений строк має відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи. Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики.
Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 №309.
Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей.
Також не можна відраховувати шестимісячний строк від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною.
Також ВП ВС зауважила, що, з урахуванням конкретних обставин справи, суд може розпочати відлік шестимісячного строку для оголошення особи померлою від дня настання події, яка спричинила загибель фізичної особи, у разі якщо ця подія відбулася за межами території ведення активних бойових дій, проте є наслідком воєнних дій.
У цій справі ВП ВС залишила без змін попередні рішення, змінивши їх мотивувальні частини.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!