Якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК, процесуальні витрати потерпілого можуть бути стягнені з такої особи в порядку, передбаченому ч.1 ст.124 КПК.
Таких висновків дійшла об’єднана палата Касаційного кримінального суду за результатами розгляду справи №686/1699/20, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі особу було засуджено за ч.1 ст.286 Кримінального кодексу (у редакції закону від 24.09.2008 №586-VI) до покарання у виді штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 грн, із позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 2 роки. Суд також вирішив цивільний позов потерпілого, питання щодо речових доказів та процесуальних витрат.
Під час повторного розгляд апеляційний суд скасував вирок і на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК звільнив особу від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження закрив відповідно до п.1 ч.2 ст. 284 КПК. Крім того, окремою ухвалою стягнув на користь потерпілого понесені процесуальні витрати: на правову допомогу та пов’язані з прибуттям до місця судового провадження.
У касаційній скарзі наголошувалося на неправомірності, всупереч ст.62 Конституції, загальним засадам кримінального провадження та приписам стст.121, 122 КПК, стягнення судових витрат з особи, звільненої від кримінальної відповідальності.
Рік тому, звертаючись до ВП ВС, колегія суддів ККС поставила під сумнів висновок цієї палати про необхідність розподілу процесуальних витрат у кримінальному провадженні не лише в обвинувальному вироку, але й у будь-якому рішенні суду, яким завершується розгляд справи по суті, у тому числі в разі закриття кримінального провадження у звʼязку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Проте ВП ВС зауважила, що в її постанові від 17.06.2020 у справі №598/1781/17 не йдеться про коло осіб, з яких стягуються процесуальні витрати, натомість визначено обов’язковість їх розподілу при прийнятті остаточного судового рішення в кримінальному провадженні. Тому Велика палата повернула справу на розгляд ККС.
Своєю чергою, ОП ККС, залишаючи без зміни ухвалу апеляційного суду, вказала, що процесуальні витрати відшкодовуються, у тому числі, в разі звільнення особи від кримінальної відповідальності. Рішення про стягнення витрат приймається одночасно з рішенням про звільнення її від кримінальної відповідальності.
При цьому, ОП ККС зауважила, що, крім витрат на залучення експерта стороною захисту, з особи, звільненої від кримінальної відповідальності, можуть бути стягнуті також і витрати, понесені потерпілим у зв’язку з кримінальним провадженням.
Також наголошено, що обвинувачена особа, в якої є можливість звільнення від кримінальної відповідальності, має прийняти усвідомлене рішення, чи скористатися таким правом. Тому їй в порядку чч.2 та 3 ст.285 КПК має бути роз’яснена, крім іншого, можливість стягнення з неї процесуальних витрат.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!