Вимога про досудове врегулювання трудового спору не перешкоджає подальшому зверненню до суду — рішення КС
Законодавчі приписи внормовують порядок розв’язання колективного трудового спору (конфлікту), який має ознаки обов’язкового досудового порядку урегулювання спору.
З цих підстав другий сенат Конституційного Суду визнав такими, що відповідають Конституції окремі приписи ст.7 закону «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», інформує «Закон і Бізнес».
Заявник у цій справі звернувся до суду з позовною заявою до ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» та первинної профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України про визнання недійсними змін до колективного договору.
Суд відмовив у відкритті провадження та роз’яснив, що «ст.7 закону «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» від 3.03.1998 №137/98-ВР передбачено, що розгляд колективного трудового спору (конфлікту) з питань укладення чи зміни колективного договору, угоди здійснюється примирною комісією, а в разі неприйняття рішення у строки, установлені статтею 9 цього закону — трудовим арбітражем».
Суди вищих інстанцій залишили це рішення без змін.
Первинна профспілкова організація Всеукраїнської профспілки працівників науки, виробництва та фінансів звернувся до КС, стверджуючи, що оскільки спірні приписи ст.7 закону врегульовують лише позасудовий порядок вирішення колективного трудового спору (конфлікту), то вони не відповідають ч.3 ст.8, чч.2, 6 ст.55, ст.64, ч.3 ст.124 Конституції.
У рішенні від 13.11.2024 №10-р(ІІ)/2024 зазначено, що згідно із ч.4 ст.124 Конституції законом може бути визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору.
КС зауважив, що приписи стст.55, 124 Основного Закону та юридичні позиції КС є підґрунтям висновку про те, що реалізація обов’язкового досудового порядку врегулювання юридичного спору за наявним конституційним порядком не має перешкоджати подальшій реалізації особою гарантованого їй конституційного права на звернення до суду.
Відповідно, КС уважає, що окремі приписи ст.7 закону не позбавляють первинну профспілкову організацію або іншу сторону колективного трудового спору (конфлікту), що є юридичним спором, наданих Конституцією гарантій реалізації права на судовий захист на підставі норм відповідного процесуального закону в разі коли цей трудовий спір не було розвʼязано в обовʼязковому досудовому поряду, відповідно до закону.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
На адвокатів чекає марафон з трудового права
10.12.2024
Працівникам не платитимуть за моральну шкоду, якщо нещасний випадок стався з їх вини — проект
07.11.2024
Коли переводять годинник (постанова Кабміну)
25.10.2024
Ліквідація філії: як роботодавцеві виконати вимоги КЗпП при вивільнені працівника — ВП ВС
02.10.2024
КС з’ясовує, що слід вважати «могилою»
27.09.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!