У судовій практиці існують різні підходи щодо вирішення питання початку відліку шестимісячного строку, визначеного ч.2 ст.46 ЦК, для оголошення фізичної особи померлою. Немає єдності в цьому питанні й серед науковців.
Оскільки ця правова проблема є актуальною з урахування повномасштабної війни, Велика палата ВС прийняла до свого розгляду справу №755/11021/22, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі мати просила визнати померлим свого сина, який, перебуваючи у складі територіальної оборони, загинув унаслідок ворожого ракетного удару по ТРЦ «Ретровіль», де він ніс службу.
Втім, досі органи досудового розслідування не встановили та не ідентифікували рештки її сина, що позбавляє її можливості отримати свідоцтво про його смерть та одержати грошову допомогу на випадок смерті (загибелі) добровольця.
Рішенням районного суду заяву про оголошення фізичної особи померлою задоволено. Апеляційний суд частково змінив це рішення, вказавши в резолютивній частині дату смерті — 20.03.2022.
У касаційній скарзі Міністерство оборони просило скасувати ці рішенян та відмовити в позові, посилаючись на те, що суди не звернули уваги на правило ч.2 ст.46 ЦК, не врахували, що воєнні дії на території України тривають, відлік установленого шестимісячного строку, відповідно, ще не розпочався, тому звернення заявниці до суду із заявою про оголошення фізичної особи померлою є передчасним
Колегія суддів Касаційного цивільного суду встановила наявність в ЄДРСР великої кількості справ (більше 100) щодо оголошення фізичної особи померлою і різних підходів судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій щодо спеціального правила ч.2 ст.46 ЦК у питанні відліку початку шестимісячного строку.
Як зазначила ВП ВС, серед науковців також немає єдиного доктринального підходу щодо початку відліку цього строку, одні з них вважають, що строк потрібно обраховувати від моменту, що має бути не раніше спливу 6 місяців після закінчення воєнних дій у країні, а інші не пов’язують визначення моменту для відлік цього строку зі згаданим моментом.
ВП ВС взяла до уваги, що правова проблема, яка постала у цій справі, є актуальною для українського суспільства на нинішньому етапі його розвитку загалом, є надзвичайно соціально чутливою, а отже й потребує свого нагального вирішення. Крім того, це питання потребує комплексного підходу та забезпечення балансу інтересів як фізичної особи, яку оголошено померлою, зокрема в разі її появи, так і осіб, які перебувають з такою особою у певних відносинах, оскільки оголошення фізичної особи померлою має певні правові наслідки, як-от: відкриття спадщини, призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов`язань, пов`язаних із такою особою тощо.
ВП ВС призначила розгляд цієї справи на 23 жовтня цього року.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!