Кажуть, що про смаки не сперечаються. Але коли одну з найбільш шанованих італійцями страв закатали в консервну банку, це викликало бурхливу реакцію і навіть звинувачення в «кулінарному злочині».
Так в Італії відреагували на новинку від американської компанії Heinz, яка випустила новий продукт — спагетті карбонара в жерстяній банці, пише «Закон і Бізнес» із посиланням на Euronews.
У розмові з The Times, шеф-кухар ресторану Pipero у Римі, відміченого зірками Мішлен, заявив, що нова консервована паста настільки огидна, що рівносильна «котячому корму».
Для істинного італійця список кулінарних гріхів безмежний. Найстрашніші можна звести до трьох: використання свинини, якщо це не гуанчіалі (перчена свиняча щока), отримана від особливої породи свиней, додавання часнику і, що найжахливіше — вершків. Таким чином, Heinz зробив щонайменше дві страшні помилки: соус з панчеттою, плюс вершки. До цього додалася ще одна провина — саме консервування карбонари.
Будь-який італійський шеф-кухар скаже, що до складу карбонари входять лише 5 інгредієнтів: паста (зазвичай спагетті або, як варіант, букатіні), гуанчіалі, сир Пекоріно Романо, яєчні жовтки та чорний перець.
Однак деякі вважають, що італійці не повинні бути такими консервативними. Тим більше, що, згідно з дослідженнями, найстаріший із збережених рецептів карбонари родом зовсім не з Італії. Він узятий з куховарської книги Чикаго 1952 року. У рецепті замість «священного» гуанчіалі використовується бекон.
Проте італійці пристрасно захищають свою знамениту страву. Вони стверджують, що істинним попередником карбонари є неаполітанська cacio e uova, паста, приготована з розтопленим салом, збитими сирими яйцями і сиром. Рецепт міститься у неаполітанській куховарській книзі Іполито Кавальканті 1839 року.
Італійські видання, зокрема, La Stampa, згадують про карбонару вже в 1950 році часто як про римську страву, що популярна серед американських військових.
Втім, протягом багатьох років у рецепт карбонари все ж таки додавали і прибирали інгредієнти на свій розсуд. Хоча до консервування все ж таки не доходило…
Так, на переконання італійців, має виглядати «оригінальна» карбонара.
Матеріали за темою
Як пов’язані «лайтове» підвищення податків та непередбачувані рішення РНБО, пояснила нардеп
13.11.2024
Працівникам не платитимуть за моральну шкоду, якщо нещасний випадок стався з їх вини — проект
07.11.2024
Усі піші походи стануть платними на Мадейрі
06.11.2024
В ЄС угледіли в Temu небезпеку для покупців
01.11.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!