Довгоочікуваний запуск реєстру гарантій походження електричної енергії з ВДЕ
Чудовою новиною для учасників ринку електроенергії є затвердження форми заяв та інструкції щодо їх заповнення, що уможливлює створення облікового запису в реєстрі гарантій походження електричної енергії, виробленої з ВДЕ.
Відповідне рішення регулятор прийняв 14 серпня 2024 року (постанова НКРЕКП №1475 ), і воно вже вступило в силу.
Важливо, що для суб’єктів господарювання, які продають електроенергію за «зеленим» тарифом або надають гарантованому покупцю послуги з застосуванням механізму ринкової премії, строк набуття статусу користувача реєстру встановлено до 1.10.2024. Гарантований покупець, оператор системи передачі та постачальники універсальних послуг повинні набути статус користувача реєстру до 1.09.2024.
Таким чином суб’єкти господарювання, які продають електроенергію за «зеленим» тарифом або надають гарантованому покупцю послуги з застосуванням механізму ринкової премії, Гарантований покупець, оператор системи передачі та постачальники універсальних послуг зобов’язані набути статус користувача реєстру в установлені строки. Усі інші бажаючі отримати статус користувача реєстру мають можливість звернутися до НКРЕКП із заявою про створення облікового запису в реєстрі.
Відповідно до Інструкції, заяви щодо створення, припинення та відновлення облікового запису в реєстрі подаються виключно в електронній формі (у вигляді Excel-файлу згідно з формою, розробленою НКРЕКП) на електронну адресу box@nerc.gov.ua з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника (власника) (або іншої уповноваженої особи) ліцензіата та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Датою подання заяви вважається день її надходження до НКРЕКП. Протягом 10 робочих днів з моменту отримання заяви регулятор зобов’язаний направити заявнику підтвердження про факт її одержання із зазначенням дати надходження. Якщо заявник не отримає такого підтвердження, вважається, що заява не була отримана НКРЕКП.
Окрім того, інструкцією встановлено вимоги до формування назви файлу заяви про створення, припинення та відновлення облікового запису в реєстрі. Формування назви файлу здійснюється таким чином: ХХХХХХХХ_DD_MM_YY, де «ХХХХХХХХ» — код ЄДРПОУ юридичної особи або LEI-код компанії (для нерезидентів України) або «ХХХХХХХХХХ» — реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи; «DD» — календарний день, у якому подається заява; «ММ» — місяць, у якому здійснюється подача заяви; «YY» — останні дві цифри року, у якому здійснюється подача заяви.
Ще однією хорошою новиною є те, що впровадження реєстру за допомогою специфічного програмного забезпечення G-REX успішно завершене та на сайті регулятора уже наданий до нього доступ. Тобто після прийняття рішень НКРЕКП про створення облікових записів для кожного заявника в реєстрі буде створено обліковий запис користувача реєстру.
Відповідно електронний реєстр почне функціонувати у повному обсязі та дозволить учасникам здійснювати обіг гарантіями походження на електричну енергію, вироблену з ВДЕ.
Отже, даним документом регулятор фактично запустив роботу електронного реєстру в Україні та забезпечив можливість реєстрації учасників ринку в реєстрі.
Нагадаємо, що визнання в Європі та міжнародна торгівля гарантіями походження, виданими в Україні, буде можливим лише після набуття НКРЕКП членства в Асоціації органів емітентів (AIB). 30 травня 2024 року за рішенням загальних зборів AIB Україна в особі НКРЕКП набула офіційного статусу члена Асоціації. НКРЕКП передбачає, що повноправне приєднання до AIB відбудеться у 2025 році.
Коментарі
Якісна швейна фурнітура за гуртовими цінами зі швидкою доставкою в інтернет-магазині "Всетак" за адресою - https://vcetak.in.ua/