Питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, які не зазначені в ст.5 закону, або у справах із предметом спору, не охопленим ст.5, є правом, а не обов`язком суду.
На це звернула увагу Велика палата ВС, постановляючи ухвалу у справі №120/6998/24 про залишення без руху апеляційну скаргу заявника, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі особа оскаржувала бездіяльність Вищої ради правосуддя щодо нерозгляду її скарги.
Позивач документ про сплату судового збору до апеляційної скарги не долучив, однак подав клопотання про звільнення від сплати судового збору за її подання з урахуванням його скрутного майнового стану.
ВП ВС зазначила, що з аналізу ст.8 закону «Про судовий збір» чітко вбачається, що законодавець, застосувавши конструкцію «суд, враховуючи майновий стан сторони, може...», тим самим визначив, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, які не зазначені в ст. 5 вказаного Закону, або у справах із предметом спору, не охопленим статтею 5, є правом, а не обов`язком суду, навіть за наявності однієї з умов для такого звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення.
Аналогічний висновок викладено у постанові ВП ВС від 14.01.2021 у справі №0940/2276/18.
Оцінюючи фінансовий стан особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану (рішення ЄСПЛ у справах «Княт проти Польщі», «Єдамскі та Єдамска проти Польщі»).
Водночас ВП ВС констатувала, що надані заявником копії довідок на підтвердження його майнового стану не містили повної інформації про дійсний майновий стан, зокрема, про отримання чи неотримання інших видів доходу (пенсії, соціальних виплат або інших видів доходів, з яких не утримуються суми податків), що унеможливлює задоволення клопотання про звільнення його від сплати судового збору.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!