2024 року вже гарантовано місце в історії кліматичного катаклізму. За останній тиждень світ пережив три найспекотніші дні, а кожен із останніх 13 місяців бив історичні рекорди.
ООН говорить про нову «епідемію» планетарного масштабу, а метеорологи попереджають, що 2024 рік повторить долю дев’яти останніх, які виявилися найспекотнішими в історії людства, причому з серйозним відривом, пише «Закон і Бізнес» із посиланням на Бі-Бі-Сі.
Глобальне потепління, спричинене діяльністю людини, набирає обертів. Генсек ООН Антоніу Гутерріш назвав спеку новою «епідемією» і сказав, що вона вже торкнулася кількох мільярдів людей. Температури часом піднімаються до 50°C, що у вологому кліматі створює умови, несумісні з життям людини.
Спека позначається на добробуті населення. Понад 70% усіх працівників у світі, або майже 2,5 млрд людей, страждають від екстремальних температур, випливає з опублікованої доповіді Міжнародної організації праці. Як тільки стовпчик термометра піднімається вище за 34°C, продуктивність праці падає вдвічі, підрахували вчені.
Економічні збитки зростають слідом за температурою. ООН оцінює його у $2,4 трлн до 2030 року. У 1990-х роках він був у 10 разів меншим.
Від спеки щороку гине півмільйона людей — це у 30 разів більше, ніж від руйнівних ураганів у тропіках, підрахувала ООН. «Зрозуміло, що спека влітку стара як світ. Але екстремальна спека приходить все частіше, вона стає все масштабнішою і тривалішою. Вона підриває економіку, гальмує прогрес, підживлює нерівність і вбиває людей», — сказав А.Гутерріш.
Глобальне потепління набирає обертів відповідно до всієї статистики. Кожен із останніх 13 місяців був теплішим, ніж будь-який відповідний місяць за всю історію спостережень за кліматом, показали кілька температурних баз даних, у тому числі NASA та кліматичного центру Коперника при Євросоюзі.
До того ж, останні 12 місяців поспіль температура планети перевищила доіндустріальні рівні 1850–1900 років більш як на 1,5°С. Поріг умовний, але саме його намагалися утримати майже всі країни світу, коли 2015 року підписували Паризьку угоду про боротьбу зі зміною клімату.
В історичній перспективі нічого такого планета не переживала вже сотні тисяч років. Останні десять середньодобових температурних рекордів в історії людства припали на останні 10 років — з 2015 до 2024-й. І нові просто неминучі.
Навіть якщо липень і наступні місяці виявляться прохолоднішими за минулорічні, загалом 2024 рік з ймовірністю 95% стане найспекотнішим в історії, прогнозує провідне кліматичне видання Carbon Brief в аналізі тенденцій першого півріччя.
Температура поверхні моря б’є рекорди 15-й місяць поспіль, а суші – 13-й.
Матеріали за темою


Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!