КПК не забороняє перегляду за нововиявленими обставинами будь-яких видів судових рішень — рішення КС
Згідно зі ст.459 КПК учасники кримінальних проваджень мають однакові процесуальні права на перегляд за нововиявленими обставинами судових рішень, що набрали законної сили, зокрема ухвал слідчого судді.
Такого висновку дійшов другий сенат Конституційного Суду, розглянувши справу щодо конституційності окремого припису ч.1 ст.459 Кримінального процесуального кодексу, інформує «Закон і Бізнес».
Суб’єкт конституційної скарги Ганна Плескач звернулася до Суду з клопотанням перевірити на відповідність ч.1 ст.8, ч.1 ст.24, ч.2 ст.55, п.1 ч.2 ст.129 Конституції згаданий припис КПК, згідно з яким судові рішення, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими обставинами.
На її думку, неможливість перегляду ухвали слідчого судді за нововиявленими обставинами порушує її конституційне право на власність, передбачене чч.1, 4 ст.41 Конституції щодо відшкодування на її користь шкоди, завданої директором підприємства і прокурором; право на доступ до суду.
У рішенні КС зазначено, що додержання принципу остаточності судового рішення (res judicata) стосовно ухвал слідчих суддів у разі надання права на їх перегляд за нововиявленими обставинами можливе лише за наявності істотних та переконливих передумов для такого перегляду та врахування потреби додержання вимог щодо розумних строків досудового розслідування.
Суд констатував, що оспорюваний припис ст.459 КПК не містить заборони на перегляд за нововиявленими обставинами будь-яких видів судових рішень, що набрали законної сили. Тому за оспорюваним приписом ст.459 кодексу учасники кримінальних проваджень мають однакові процесуальні права на перегляд за нововиявленими обставинами судових рішень, що набрали законної сили, зокрема ухвали слідчого судді на стадії досудового розслідування та ухвали суду під час судового розгляду чи реалізації інших стадій кримінального провадження.
Отже, КС дійшов висновку, що ч.1 ст.459 КПК є конституційною.

Суддя-доповідач у цій справі — Олег Первомайський.
Матеріали за темою
Вирок уперше готував ШІ в суді Нідерландів
16.04.2025
Як не порушити право особи на свободу при застосуванні запобіжних заходів, обговорили у ВС
14.04.2025
Чому за відсутності правомочності у Конституційному Суді його органи й далі ухвалюють рішення?
21.03.2025
Чи може апеляція викреслити щире каяття із вироку, ухваленому в порядку ч.3 ст.349 КПК, скаже ОП ККС
17.03.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!