В НААУ презентували Звіт з актуальних питань функціонування системи БПД. Моніторинг поточного стану функціонування системи БПД показує існування істотних і концептуальних проблем з реалізації цієї допомоги в Україні.
Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на НААУ.
Голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова зауважила, що система БПД завжди була об’єктом особливої уваги інституту адвокатури. Адже за останні десять років РАУ прийняла понад сімдесят рішень, що стосуються питань діяльності цієї системи.
Очільниця НААУ пояснила, чому інститут адвокатури приділяє стільки уваги проблемам БПД і здійснює моніторинг стану. «Перш за все, ми спостерігаємо, чи належно і якісно забезпечуються правовою допомогою громадяни, по-друге - чи забезпечені державою належні умови адвокатам для реалізації їх незалежної професійної діяльності. Також, моніторимо, чи забезпечені державою професійні права адвокатів у системі та чи гарантована незалежність адвокатури від держави за сучасної моделі системи безоплатної правової допомоги, - прокоментувала вона. - Адже безоплатну вторинну правову допомогу, до якої належить захист, підозрюваних, обвинувачених, затриманих та арештованих, - надають саме адвокати».
Безоплатна вторинна правова допомога є видом державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Тож звіт фактично демонструє, як держава забезпечує ці гарантії.
Серед проблем, виявлених у процесі моніторингу, Л.Ізовітова назвала:
- втручання у правову позицію адвоката через нав’язування розроблених системою БПД власних стандартів та алгоритмів захисту;
- втручання у професійну діяльність адвоката шляхом спонукання до розкриття адвокатської таємниці;
- порушення незалежності адвоката у спосіб здійснення перевірки якості, своєчасності та повноти надання адвокатами правничої допомоги працівниками центрів БПД, що за своєю сутністю є перевіркою адвокатського досьє, яке становить адвокатську таємницю.
Окремо голова НААУ, РАУ виділила проблеми економічної складової діяльності, особливо з оплатою праці адвокатів. «Крім низького розміру оплати, існує проблема постійних затримок, нестабільності та непередбачуваності строків виплат, - пояснила Л.Ізовітова. - Вже середина березня і за 2,5 місяці 2024 року адвокати в системі безоплатної правничої допомоги ще не отримали жодної копійки!».
Вона також звернула увагу, що видатки бюджету на забезпечення самої системи безоплатної правової допомоги завжди є значно більшими, ніж на оплату адвокатам.
Так, за наявною інформацією у 2022 році видатки бюджету на систему БПД складали 606 млн грн. При цьому на оплату роботи адвокатів було передбачено лише 385 млн. гривень. У 2023 році ситуація схожа: для системи БПД – 491 млн., на роботу адвокатів - 311 млн.
«НААУ неодноразово звертала увагу на недоцільність витрачання значних коштів державного бюджету на організацію діяльності БПД, розмір яких перевищує розмір коштів, які направляються безпосередньо особам, що цю допомогу надають, - прокоментувала цифри Л.Ізовітова, зауваживши, що такий стан «урядування» має спонукати державу до пошуку виходу із існуючої ситуації. «Звіт демонструє необхідність законодавчих змін та запровадження іншої організаційної моделі системи безоплатної правової допомоги і адвокатура готова долучитись до їх розробки», - резюмувала голова НААУ, РАУ.
Звіт з актуальних питань функціонування системи БПД було направлено Президенту, Голові Верховної Ради, Прем’єр-міністру, міністру юстиції, Генпрокурору, Омбудсману, голові Рахункової палати, до Офісу Ради Європи в Україні, Міжнародної асоціації юристів, послам європейських країн та іншим установам і організаціям.
.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!