До органів виконавчої влади не повинні проникнути агенти спецслужб, колаборанти чи особи, позиції та вчинки яких ідуть врозріз з інтересами держави. Заслін від них може надати дослідження із застосуванням поліграфа.
З цією метою нардеп Федір Веніславський зареєстрував законопроект «Про проведення дослідження із застосуванням поліграфа стосовно певних категорій посадових осіб органів державної влади України» (№10322), повідомляє «Закон і Бізнес».
Хоча автор визнає, що за загальним принципом тестування на поліграфі проводять лише за добровільною згодою опитуваної особи, але покладається на досвід інших країн. Зокрема, за його словами, проходження такого тестування є імперативною умовою: в межах окремих кримінальних проваджень або для доступу до певної професії, пов’язаною з публічною або державною службою, умова про проходження поліграфу може міститися в трудовому договорі (США, Великобританія, Канада, Латвія, Литва, Польща, Молдова).
В Україні екс-представник Президента у ВР пропонує застосовувати таке дослідження відносно народних депутатів, урядовців, Генерального прокурора і керівників правоохоронних органів та їх заступників, вищого офіцерського складу, суддів Конституційного та Верховного судів, членів Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Президент до цього переліку не включений, але передбачена перевірка керівника його Офісу та заступників.
В проекті визначений і предмет такого дослідження: співпраця з ворогом, колабораційна діяльність, заподіяння шкоди Україні, поширення інформації про пересування зброї та військ, наявність громадянства РФ чи іншої держави, і навіть «наявність зв’язку з особами, які засуджені за злочини проти основ національної безпеки України або яким у встановленому законом порядку повідомлено про підозру про вчинення таких злочинів». Причому ці питання з’ясовуватимуться не лише станом на момент перевірки, а й минулого.
Так само через поліграф мають проходити й кандидати на ці посади (крім тих, хто обирається). А всі, хто займатиме перелічені посади після прийняття закону, мають бути перевірені впродовж 4 місяців. Прикметно, що частину своїх колег-нардепів автор планує відправити на поліграф у першу чергу: Голову ВР та його заступників, очільників парламентських комітетів та членів Комітету з нацбезпеки.
Прикметно, що, з одного боку, закон нібито передбачає конфіденційність дослідження, але з іншого — встановлюється, що крім власне поліграфолога за ним спостерігатимуть по одному представникові СБУ, кожного з розвідувальних органів та НАЗК. Напевне, аби ці органи одразу отримали інформацію — або для роздумів, або для кримінального провадження.
Звісно, в проекті застережено, що отримані результати ніяк не можуть слугувати підставою ані для звільнення з посади, ані для порушення кримінального провадження. Але можуть використовуватися спецслужбами «як одне із джерел інформації ймовірного характеру».
Проходження дослідження на поліграфі буде добровільним, але список «відмовників» одразу доведуть до відома громадськості.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!