Витребування нежитлового приміщення у кінцевого набувача, добросовісність набуття нерухомості яким спростована, відповідатиме принципам справедливості та розумності.
На це звернула увагу Велика палата ВС у справі №607/15052/16-ц, інформує «Закон і Бізнес».
Спір стосувався визнання недійсним договору купівлі-продажу нежитлового приміщення КП «Палац Кіно» у м.Тернополі.
Рішеннями судів попередніх інстанцій позов прокурора задоволений: витребувано в особи на користь територіальної громади міста Тернополя нежитлове приміщення загальною площею 192,0 м2.
Касаційний цивільний суд передав справу на розгляд ВП ВС у зв’язку необхідності відступу від висновків, викладених у постановах ВСУ та ВП ВС.
Надаючи оцінку добросовісності набуття майна, ВП ВС зазначила, що підтвердження такої добросовісності покладається на набувача, який має довести, що він не знав і не міг знати про те, що воно придбане у особи, яка не мала права його відчужувати.
Натомість, добросовісність набуття виключається, якщо на момент вчинення правочину з набуття майна право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно містяться записи про арешт майна, заборону його відчуження, наявна інформація в ЄДРСР про судовий спір щодо цього майна, за обставинами якого останнє може перебувати у володінні іншої особи, ніж власник, і може бути повернутим власникові чи витребуваним на його користь. Такі відомості повинні спонукати покупця до більшої обачливості.
ВПВС врахувала, що інформація про спірне нежитлове приміщення містилася у відкритому доступі і численних публікаціях, які стосуються не тільки історії, але й судових спорів з приводу належності такого приміщення до комунальної власності.
Отже, після визнання судом недійсним договору, відповідно до якого спірне нежитлове приміщення перебувало у власності відчужувача , останній, маючи намір перешкодити реалізації правосуддя та поверненню на підставі чинного рішення суду майна законному власнику (територіальній громаді), відчужив це майно особі, яка теж діяла недобросовісно, оскільки придбала нежитлове приміщення, маючи можливість переконатися, що продавець повинен був цей об’єкт повернути власникові.
Таким чином, ВП ВС констатувала, що висновки судів про необхідність витребування спірного нежитлового приміщення на користь територіальної громади м.Тернополя є правильними, проте з інших мотивів, ніж ті, що навели суди в оскаржених рішеннях.

Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
У музеях Нідерландів знайшли чужі експонати
15.09.2023
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!