Новий закон заборонив паління в усіх ресторанах і кафе
Набув чинності Закон, відповідно до якого власники закладів харчування ризикують отримати штраф за шкідливу звичку своїх клієнтів. Санкції застосовуватимуться навіть за залишені на столах попільнички. Проте такі обмеження швидше спровокують рестораторів на давання хабарів, ніж відіб’ють в українців бажання курити.
Місцеве обмеження
Аналізуючи прийняті за останній рік законодавчі акти, упевнено можна констатувати активну роль держави в подоланні масового паління тютюнових виробів. Так, 16 вересня набув чинності закон, який значно звузив сферу розповсюдження реклами тютюнових виробів та встановив адміністративну відповідальність і фінансові санкції за порушення вимог законодавства про заборону реклами тютюну.
16 грудня набув чинності акт «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів», ухвалений Верховною Радою ще 24 травня цього року. Новації звужують перелік громадських місць, в яких дозволяється паління, а також визначають об’єкти, де куріння дозволяється лише за умови відведення для цього спеціальних місць.
Заборона стосуватиметься не лише сигарет і сигар, а й електронних сигарет та кальяну. Відтепер не дозволятиметься й паління на зупинках маршрутних транспортних засобів. Під певне обмеження потрапляють приміщення закладів культури, органів державної влади та місцевого самоврядування, інших державних установ та спортивні споруди.
У приміщеннях готелів, гуртожитків, в аеропортах та на вокзалах курити відтепер можна буде лише в спеціально відведених для цього місцях. Й останні не повинні перевищувати 10% загальної площі, а також мають бути обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення диму. Про всяк випадок на них ще й повинні міститися таблички з написом: «Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!».
Тільки їжа та напої
Закон установлює повну заборону паління в приміщеннях закладів ресторанного господарства. Раніше ж у них куріння дозволялось у відведених для цього місцях, площа яких могла сягати до 50% від усього приміщення. Щоправда, на практиці кращі місця й більша площа виділялися любителям подиміти. Відтепер у разі виявлення факту куріння в ресторані, кав’ярні, барі, закусочній чи їдальні або розміщення попільничок у вказаних закладах Держспоживінспекція зможе накласти штраф у розмірі від 1 тис. до 10 тис. грн. При цьому варто відзначити, що така «вилка» зберігає поле для корупційних рішень з боку контролерів.
Відповідальність за вказані порушення закон покладає на власників закладів, а не на відвідувачів. Порушники ж відповідних заборон щодо паління в громадських місцях і надалі притягуватимуться до відповідальності органами внутрішніх справ у порядку чинної на сьогодні ст.175-1 Кодексу про адміністративні правопорушення. Відповідно до неї передбачається штраф у розмірі від 3 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51—170 грн.).
Зазначені зміни встановлюють безліч заборон та обмежень щодо куріння, однак не передбачають ефективного механізму їх реалізації. На практиці відвідувач закладу громадського харчування, який виявить порушення законодавчих заборон, може лише вимагати від адміністрації припинення таких дій та повідомити про порушення Держспоживінспекцію, яка зможе провести позапланову перевірку закладу. Проте довести факт порушення буде досить складно, та й розмір штрафу не стане переконливим аргументом для бізнесменів, які, найпевніше, віддаватимуть перевагу інтересам своїх постійних клієнтів-курців, а не вимогам законодавства. Крім того, як показує світовий досвід, прийняття подібних законів провокує власників бізнесу до пошуку шляхів їх обходу, що, враховуючи ще і корупційні чинники, притаманні нашій державі, може звести нанівець суть акта.
Пряма мова:
Тимур БОНДАРЕВ, керуючий партнер АТ Arzinger:
— Закон установлює заборону на куріння в приміщеннях, що є об’єктами ресторанного господарства. Закон не містить визначення поняття «приміщення», тому, щоб уникнути претензій з боку контрольних органів, слід створювати тераси для курців — легкі конструкції без фундаменту у вигляді малих архітектурних форм. Якщо ж тераса зводиться з фундаментом або з недотриманням установлених вимог до тимчасових споруд, вона розглядатиметься як прибудова, на зведення якої необхідна дозвільна документація.
Володимир ГУРЛОВ, партнер ЮК «Правова допомога»:
— Від жорсткішання правил куріння в громадських місцях залишається подвійне враження. З одного боку, начебто позитив: відвідувач бару або ресторану не стане зайвий раз виходити на вулицю, щоб покурити. З другого — негатив від механізму реалізації норм закону й від їх формулювань.
Головна халепа рестораторів: як боротися з курцями, які ігноруватимуть заборону? Очевидно, конфліктних ситуацій не уникнути, а міліція — не кращий варіант їх розв’язання. Тому необхідно уточнити норми закону, передбачивши, що ресторатори не несуть відповідальності за порушення, скоєні третіми особами (зокрема відвідувачами), якщо були зроблені всі необхідні дії щодо запобігання порушенням (розвішені таблички про заборону куріння, відсутні попільнички, робилося попередження і т.п.).
У цілому наслідки для бізнесу попервах будуть негативні. Але, якщо закон дотримуватиметься, можливий навіть приріст доходів за рахунок тієї частини населення, яка раніше відмовлялася відвідувати такі заклади.
Щоб не втратити старих клієнтів, власники ресторанів уже можуть готуватися переймати найпрогресивніший досвід західних колег. Або за звичкою готувати хабарі.
Матеріали за темою
У Колізей пускатимуть лише за паспортом
20.10.2023
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!