Госслужащие имеют шанс продлить пребывание на работе
Народні депутати переконані, що чинне законодавство надто суворо обмежує час перебування людини на державній службі. Для того щоб не втрачати досвідчені кадри, у Верховній Раді пропонують дозволити чиновникам залишатися на своїх робочих місцях до 65 років.
Віковий ценз
Законом «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (№3668-VІ), який набрав чинності 1 жовтня цього року, внесені зміни до ст.23 закону «Про державну службу». Відповідно до них граничний вік перебування на ній на сьогодні становить 62 роки для чоловіків і 60 — для жінок. Крім цього, скасовано норму, яка передбачала можливість продовження строку перебування на державній службі до 5 років.
Таким чином, звернули увагу народні обранці, можливий час перебування на державній службі для чоловіків фактично скорочено на 3 роки. На думку парламентарів, це можна розцінювати як порушення ч.3 ст.22 Конституції, якою не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних.
Депутати наголошують, що європейські країни по-різному підходять до вирішення проблеми перебування на держслужбі. Деякі системи встановлюють мінімальну вікову межу, інші — максимальну, треті — мінімальну та максимальну або взагалі не встановлюють жодної межі.
Так, у Німеччині загальним граничним віком перебування на держаній службі вважається 65 років, поряд із цим для службовця, за його бажанням та коли цього вимагають інтереси служби, час перебування на службі може бути подовжений до 70 років. У Франції для переважної більшості держслужбовців граничний вік становить 65 років. У Бельгії та Швейцарії загальним є правило: вік виходу у відставку чиновників — 65 років, при цьому залежно від виду публічної служби та певних умов установлені спеціальні норми, згідно з якими граничний вік коливається від 67 до 70 років. В Італії відповідним декретом-законом службовцям дозволяється залишатися на службі до досягнення 67 років.
У Верховній Раді зазначають, що встановлений у нашій державі граничний вік перебування на держслужбі фактично збігається з пенсійним віком, тоді як аналіз законодавства країн Європи свідчить, що для службовців вікові обмеження не завжди обумовлені досягненням загального в країні пенсійного віку. Крім того, на Заході дозволяється продовження державної служби, хоча також із певними віковими обмеженнями.
Зрівняти всіх
Крім цього, переконані народні обранці, рудиментом минулого залишилися розбіжності в граничному віці перебування на державній службі для жінок і чоловіків, що не враховує встановленого законом принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та не узгоджується з вимогами ст.24 Конституції, відповідно до яких не може бути привілеїв чи обмежень за різними ознаками, зокрема й статевими.
Змінити ситуацію пропонує група народних депутатів із 4 фракцій, які подали проект «Про внесення змін до деяких законів України щодо граничного віку перебування на державній, дипломатичній службі та службі в органах місцевого самоврядування» (№9266). Відповідно до пропозицій граничний термін перебування на державній та дипломатичній службі, а також службі в органах місцевого самоврядування становитиме 65 років.
Головне науково-експертне управління ВР підтримало законодавчу ініціативу. Водночас експерти вважають, що більш послідовним упровадженням ідеї усунення дискримінаційних положень у сфері регулювання професійної діяльності службовців було б повне скасування граничного віку роботи для них.
Фахівці наголошують, що Конституція не передбачає обмежень щодо реалізації права на працю в цілому. Крім того, держава повинна створювати умови для повного здійснення громадянами права на працю та гарантувати рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності. Також ст.38 Основного Закону встановлює вимогу рівного доступу громадян до державної служби та служби в органах місцевого самоврядування.
Весь номер в форматі PDF
(pdf, 2.68 МБ)
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!