Сьогодні ми формуємо суддів, які прийматимуть рішення в умовах війни, трансформації та відновлення. Наша мета — не лише забезпечити якісні знання, а й підтримати професійну стійкість майбутніх суддів.
На цьому наголосив ректор Національної школи суддів Микола Оніщук під час Дня відкритих дверей, який уперше провела НШСУ, інформує «Закон і Бізнес».
Він повідомив, що торік НШСУ провела підготовку та підвищення кваліфікації для понад 43000 працівників судової системи, включно з суддями, помічниками суддів, працівниками апарату судів, викладачами та експертами. Це найвищий показник серед усіх національних шкіл суддів у Європі.
У 2018 році було проведено спеціальну підготовку для 665 кандидатів на посади суддів. А вже у 2024 році 22 новопризначених судді місцевих судів, у яких відсутній стаж роботи на суддівській посаді, пройшли базову початкову підготовку в НШСУ. У цьому році таку підготовку мають пройти новопризначені судді в рамках конкурсу на посади в апеляційних судах.
У відповідь на виклики, пов’язані з масштабною збройною агресією рф, НШСУ розробила та впровадила модулі з підготовки суддів до розгляду справ про воєнні злочини. Упродовж 2022–2024 років участь у спеціалізованих навчаннях взяли понад 5000 суддів. До реалізації освітніх заходів було залучено понад 300 викладачів і тренерів, а також близько 150 прокурорів і представників слідчих органів.
Школа співпрацює із понад 30 проєктами та програмами міжнародної технічної допомоги. За підтримки ЄС Школа впроваджує: цифровізацію суддівської освіти (онлайн-курси та дистанційні платформи); навчальні курси з міжнародного гуманітарного права, прав людини, доброчесності, кіберзлочинності, цифрових доказів і криптовалюти; менторські програми для суддів, які працюють в умовах воєнного стану.
НШСУ має чітку «дорожню карту» в системі трансформації правосуддя, в якій значну увагу приділено глибокому засвоєнню європейських правових стандартів суддями та працівниками апарату судів. Так, за рекомендацією Європейської комісії щонайменше 67% суддів щороку мають проходити навчання з права ЄС. Так, у 2024 році курс підвищення кваліфікації з права ЄС пройшли 250 суддів, а лише за І квартал 2025 року — 592 судді. У травні були підготовлені перші 25 національних тренерів з права ЄС, а наступну хвилю їхньої підготовки заплановано на вересень цього року.
Крім цього, НШСУ забезпечує розробку та проведення тестування для кандидатів на посади суддів у рамках конкурсів, організованих Вищою кваліфікаційною комісією суддів. У 2024 році було підготовлено понад 13 тис. тестів та 200 практичних завдань.
«Усі зазначені результати свідчать про системну та стратегічну роль НШСУ в трансформації судової системи, особливо в умовах воєнного часу та стійкого відновлення», — резюмував М.Оніщук.
У межах Дня відкритих дверей учасники не лише прослухали цікаві презентації та виступи, а й ознайомилися з музеєм і бібліотекою НШСУ, які зберігають інтелектуальну історію правосуддя, переглянули відеоролик про досягнення і діяльність Школи, що містив відгуки українських суддів та міжнародних партнерів.
Аби переглянути відеоролик про досягнення і діяльність НШСУ, натисніть на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!