Який суб’єкт уповноважений продовжити строк досудового розслідування у кримінальних провадженнях, внесених до ЄРДР до введення в дію положень закону № 2147-VIII, та об’єднаних із тими, відомості про які в ЄРДР внесено після набрання ним чинності?
З цією виключною правовою проблемою має нарешті розібратися Велика палата Верховного Суду, на розгляд якої передано справу №755/15993/18, інформує «Закон і Бізнес».
Як зазначила колегія суддів третьої судової палати Касаційного кримінального суду, яка розглядала касаційну скаргу прокурора в цій справі, останній наполягає, що прокурор відповідного рівня наділений правом продовжити строк досудового розслідування в об’єднаних провадженнях, де відомості про кримінальні правопорушення внесені як до, так і після 16.03.2018, тобто набрання чинності законом №2147-VІІІ.
Утім, з цього питання немає єдності ані у колегіях суддів ККС, ані у науковців, до яких зверталася НКР ВС.
Водночас, колегії не погоджується із тим, що положення ч.7 ст.217 КПК у взаємозв’язку із тими, що передбачені стст.214, 219, 295, 295-1 цього кодексу, дають підґрунтя сприймати приписи ст.294 КПК як такі, що визначають прокурора належним суб’єктом вирішення питання продовження строків досудового розслідування в об’єднаних кримінальних провадженнях, де відомості про частину кримінальних правопорушень було внесено до ЄРДР до 16.03.2018, а про інші — після вказаної дати.
Вона зазначила, що із 16.03.2018 введені в дію положення ст.294 КПК у редакції закону №2147-VIII, відповідно до яких, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у п.4 ч.3 ст.219 цього кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, установлених пп.2 і 3 ч.4 ст.219 цього кодексу: до трьох місяців — керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора; до 6 місяців — слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; до 12 місяців — слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками (ч.3 ст.294 КПК у редакції закону №2147-VIII).
Таким чином, на думку колегії, в законі чітко зазначається про те, що розширено судовий контроль за встановленням підстав до продовження строків досудового розслідування.
Отже, під час здійснення кримінального провадження має застосовуватися той нормативно-правовий акт, який набув чинності та залишається чинним на момент виникнення та припинення правовідносин. Таким чином, порядок і підстави проведення процесуальної дії і прийняття процесуального рішення визначаються положеннями КПК, чинними на момент початку виконання такої дії або прийняття такого рішення, а не датою внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР.
Крім того, здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час продовження строків досудового розслідування злочинів за ч.3 ст.294 КПК передбачено до цього часу.
Тому, продовження строків досудового розслідування здійснюється слідчим суддею в межах повноважень, визначених положеннями законів №№2147-VIII і №2617-VIII, у кримінальних провадженнях, внесених до ЄРДР з 16.03.2018 і які були об’єднані з кримінальним провадженням, розпочатим до цієї дати.

Аби не пропустити новини судової практики, підпишіться на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Доводити невинуватість нововиявленими обставинами слід протягом 3 місяців від їх виявлення — ВС
24.04.2025
Процесуальні документи, які підтверджують повноваження в певної особи, не є доказами — ВС
23.04.2025
Проти одіозної активістки, що закликала перевіряти адвокатів через клієнтів, порушили справу
21.04.2025
Вирок уперше готував ШІ в суді Нідерландів
16.04.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!