Слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду визначив запобіжний захід засновнику StateWatch та активісту Олександру Лємєнову, якого підозрюють в ухиленні від призову під час мобілізації.
Згідно з ухвалою від 27.12.2024 у справі №357/18644/24, текст якої є в розпорядженні «ЗіБ», О.Лємєнову визначений запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 60.560 грн.
Гроші мають бути внесені на депозитний рахунок суду протягом 5 днів. Також на О.Лємєнова покладені обов’язки, визначені ч.5 ст.194 КПК, зокрема прибувати за першим викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду та повідомляти їх про зміну свого місця проживання.
Як зазначено у клопотанні слідчого про застосування запобіжного заходу до О.Лємєнова, під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний, «маючи військово-облікову спеціальність — організація морально-психологічного забезпечення військ, перебуваючи на обліку у Білоцерківському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки як військовозобов'язаний, будучи визнаним за результатами медичного огляду, проведеного 05.02.2024 військово-лікарською | комісією придатним до військової служби, ухилився від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Адже, 6.12.2024, коли він прибув до Білоцерківського ТЦК і йому було зачитано повістку про необхідність прибути на збірний пункт ТЦК для відправки військовозобов’язаних до лав ЗСУ й попереджено про кримінальну відповідальність за ухилення від призову, відмовився від отримання повістки у присутності двох свідків, які були допитані в суді. Відповідно у визначений час О.Лємєнов не з’явився на збірний пункт, про причини неявки не повідомив.
8.12.2024 О.Лємєнову було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення за ст.336 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання у вигляді позбавлення волі строком до 5 років.
До цього, починаючи з 24.11.2024, О.Лємєнов ухилявся від відвідування Білоцерківського ТЦК і, як наслідок, був оголошений в розшук. Під час досудового розслідування О.Лємєнов також не з’являвся до слідчого, що «свідчить про його неналежну процесуальну поведінку», відзначено в ухвалі.
Тож, обираючи запобіжний захід, слідчий суддя наголосив, що «Лємєнов О.В., достовірно знаючи про воєнний стан на території України, неспровоковану військову агресію проти українського народу, усвідомлюючи надзвичайно складний період в житті української нації, протиставив себе державі, суспільному порядку та моральності. Без будь-яких докорів сумління та співчуття вчинив кримінальне правопорушення у сфері забезпечення призову та мобілізації».
Також у судовому засіданні були допитані свідки протиправних дій О.Лємєнова, які підтвердили обставини, на які посилався слідчий у клопотанні.
Це не перший випадок, коли антикорупційні активісти уникають виконання військового обов’язку. У діловому середовищі це явище називають «шабунінгом».
Так, від військової служби ухилялися й інші відомі активісти та діячі: чоловік керівниці «Центру протидії корупції» Дарії Каленюк — Орест Рудий та інший керівник цієї організації Вітілій Шабунін (тому це явище названо «шабунінгом»), атикорупційні активісти Юрій Ніколов, Михайло Жернаков, Віталій Сич, Максим Савчук, Максим Опанасенко, Олександр Нотевський, а також скандально відомий блогер Юрій Бутусов, син Петра Порошенка — Олексій і його адвокат Ігор Головань та цивільний чоловік журналістки «Радіо Свобода» Наталії Седлецької — Сергій Якоб.
Матеріали за темою
Бізнесмени обурилися можливими змінами до КПК, що уможливлять свавілля органів слідства — заява
16.01.2025
Ув’язненим гарантуватимуть право на душ, необмежені побачення і поліпшені камери — проект
15.01.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!