Закон не передбачає обов’язку приватного виконавця здійснювати рецензування звіту про оцінку майна, здійснену суб’єктом оціночної діяльності, крім випадків, коли останній визначений ФГВФО.
На це звернув увагу Касаційний цивільний суд, скасовуючи ухвалу апеляційного суду та постановляючи нове рішення у справі №824/10/23, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі оскаржувалися дії приватного виконавця щодо визначення вартості майна та проведена суб’єктом оціночної діяльності оцінка у межах виконавчого провадження з виконання рішення третейського суду.
Ухвалою апеляційного суду скаргу задоволено частково. Визнано недійсною оцінку майна, визначену у звіті про оцінку квартири.
Своєю чергою, КЦС зазначив, що суб’єкт оціночної діяльності є учасником виконавчого провадження, а не посадовою особою державної виконавчої служби, і його звіт про оцінку майна є результатом практичної діяльності фахівця-оцінювача, а не актом державного органу. Такий звіт не створює жодних правових наслідків для учасників правовідносин з оцінки майна, а лише відображає та підтверджує зроблені суб’єктом оціночної діяльності висновки і його дії щодо реалізації своєї практичної діяльності.
Встановлена правова природа звіту про оцінку майна унеможливлює здійснення судового розгляду щодо застосування до нього наслідків, пов’язаних зі скасуванням юридичних актів чи визнанням недійсними правочинів (аналогічна правові висновки викладено у постанові Великої палати ВС від 13.03.2018 у справі №914/881/17).
Водночас, визначення вартості майна боржника є процесуальною дією державного виконавця (незалежно від того, яка конкретно особа — сам державний виконавець чи залучений ним суб’єкт оціночної діяльності — здійснювала відповідні дії).
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), якщо зазначена оцінка погоджується, затверджується або приймається органом державної влади або органом місцевого самоврядування, є обов’язковим.
Згідно з ч.4 ст.57 закону №1404-VIII виконавець призначає рецензування звіту про оцінку майна у разі заперечення однією із сторін проти результатів оцінки майна, проведеної суб`єктом оціночної діяльності, який визначений Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, під час здійснення виконавчого провадження, за яким стягувачем виступає банк, тимчасова адміністрація або ліквідація якого здійснюється відповідно до закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
В інших випадках закон №1404-VIII не передбачає обов’язку приватного виконавця здійснювати рецензування звіту про оцінку майна, здійснену суб’єктом оціночної діяльності
З огляду на це КЦС дійшов висновку про помилковість висновків суд першої інстанції, що дії приватного виконавця щодо визначення вартості майна (залучення суб’єкта оціночної діяльності та ін.) відповідали ст.57 закону №1404-VIII.
Крім того, суд першої інстанції не врахував, що у матеріалах справи немає доказів того, що отримавши звіт про оцінку майна, особа скористалася законодавчо встановленим способом спростування результатів оцінки — рецензуванням звіту.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!