В умовах війни буває так, що всі обставини свідчать про загибель військовослужбовця, але немає тіла або його неможливо ідентифікувати. В таких випадках отримати лікарський документ про смерть не вийде. Особа визнається безвісти зниклою.
Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на НААУ.
У Центрі надання допомоги військовослужбовців Національної асоціації адвокатів України проаналізували судову практику за 2024 рік з питання зникнення безвісти військовослужбовців.
Документ містить огляд семи рішень Касаційного цивільного суду та Касаційного адміністративного суду у провадженнях, що стосувалися визнання особи померлою, встановлення факту смерті, фату зниклого без вісти, факту проживання однією сімʼєю, а також визнання бездіяльності протиправною.
Згідно зі ст. 46 Цивільного кодексу фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом.
Для визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою необхідно подати до суду заяву. У ній має бути зазначено:
для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою;
обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи,
або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти,
або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Оголошення фізичної особи померлою – це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Повністю огляд «Зникнення безвісти військовослужбовців: аналіз судової практики за 2024 рік», підготовлений членом Центру надання допомоги військовослужбовців НААУ Вікторією Поліщук, можна переглянути за посиланням.
.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!