Незаконна порубка з корисливою метою дерев і чагарників поза межами лісового фонду (на присадибних, дачних, садових чи інших ділянках) утворює склад злочину проти власності або самоправства.
На це звернув увагу Касаційний кримінальний суд, залишаючи без змін вирок суду першої інстанції у справі №459/2219/20, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі суд визнав директора ТзОВ винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.185 КК, та призначив йому покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки. На підставі ст. 75 КК звільнив від відбування призначеного покарання з іспитовим строком тривалістю 1 рік. Суд також стягнув із засудженого на користь іншого товариства 1776,38 грн матеріальної шкоди.
Як зазначається у вироку, засуджений як директор ТзОВ дав вказівку своїм підлеглим проникнути на огороджену територію та зрізати дерева, які знаходяться на суміжній території, що належить на праві власності ТзОВ «П.», та вивезти зрізані дерева на належну засудженому територію. Підлеглі зрізали бензопилою та вивезли вантажним автомобілем 14 дерев.
У касаційній скарзі захисник стверджував, що кваліфікація дій підзахисного за вказаною статтею є помилковою, оскільки зріз дерев бензопилою (з високим рівнем шуму) виключає ознаку таємності (непомітності), притаманну крадіжці. Вважав, що суд хибно відніс дерева до предмета крадіжки, оскільки предметом цього злочину може бути лише рухома річ, якою дерева не є.
Однак, ККС погодився з рішеннями судів попередніх інстанцій і вказав, що таємним є таке викрадення, здійснюючи яке винна особа вважає, що робить це непомітно для потерпілих чи інших осіб. Обставин того, що обвинувачений діяв відкрито в аспекті приписів ст.186 КК, у цьому провадженні не встановлено. Натомість сам рівень шуму від бензопили не свідчить про те, що обвинувачений усвідомлював, що інші особи сприймають його дії як протиправне викрадення чужого майна.
Також ККС зазначив, що дерева на ділянці є власністю фізичних або юридичних осіб, вони включені в цивільно-правовий (господарський) обіг і в такий спосіб набули якості майна (товару з міновою вартістю), отже є предметом кримінальних правопорушень проти власності. Відокремлення їх від кореня і викрадення правильно кваліфіковано в цьому провадженні за ч.3 ст.185 КК.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!