Травень 2024 року став найтеплішим за всю історію спостережень і 12-м рекордно спекотним місяцем поспіль. Але експерти ООН прогнозують, що на зміну Ель-Ніньйо вже скоро прийде Ла-Нінья.
За даними служби моніторингу клімату ЄС, минулого місяця середня температура у світі була на 1,52°C вищою, ніж у період з 1850 по 1900 рік, до початку індустріалізації, пише «Закон і Бізнес» із посиланням на Euronews.
Температура була вищою, ніж будь-коли, 12-й місяць поспіль, а середня глобальна температура приземного шару повітря — на 0,65°C вище, ніж у середньому з 1991 по 2020 рік.
«Те, що ми досягли цього 12-місячного рубежу, шокує, але не дивує. І хоча ця низка рекордів врешті-решт перерветься, загальна тенденція зміни клімату зберігається, і не видно жодних ознак її зміни», — каже директор Кліматичної служби ЄС «Коперник» Карло Буонтемпо.
Підвищене тепло в океані є відображенням цього надзвичайно спекотного періоду. За даними Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), у 2023 році в океанах, що оточують Європу, зафіксовано найвищу середню температуру поверхні за всю історію спостережень.
З липня минулого року погодне явище Ель-Ніньйо сприяло підвищенню глобальної температури та екстремальним погодним умовам у всьому світі, але вчені стверджують, що основною причиною стало антропогенне глобальне потепління.
Однак ВМО повідомляє, що Ель-Ніньйо 2023—2024 рр. має ознаки закінчення. Вже у червні це атмосферне явище може змінитися Ла-Ніньєй, що характеризується холоднішою, ніж у середньому, температурою поверхні моря у центральній і східній екваторіальній частині моря. Зазвичай це призводить до погодних умов, протилежних до тих, які асоціюються з Ель-Ніньйо, особливо в тропічних регіонах.
Це похолодання супроводжується змінами у тропічній циркуляції повітря, включаючи зміни у характері вітру, атмосферному тиску та кількості опадів.
Перехід від теплої фази Ель-Ніньйо до нейтральної або холоднішої фази Ла-Нінья відбувається в середньому кожні 3—5 років. Однак цей перехід не є сигналом зміни поточної тенденції глобального потепління.
«Щомісяця, починаючи з червня 2023 року, встановлював новий температурний рекорд, а 2023 став найтеплішим за всю історію спостережень, — каже заступник генерального секретаря ВМО Ко Барретт. — Закінчення Ель-Ніньйо не означає паузи в довгостроковій зміні клімату, оскільки наша планета продовжуватиме нагріватися через парникові гази, що вловлюють тепло. Винятково високі температури поверхні моря продовжуватимуть відігравати важливу роль протягом наступних місяців».
Останні 9 років були найспекотнішими за всю історію спостережень, навіть незважаючи на багаторічну Ла-Нінью, що охолодила ситуацію з 2020 до початку 2023 року.
Але експерти вважають, що наша погода, як і раніше, буде більш екстремальною через додаткове тепло та вологу в атмосфері.
Ла-Нінья приносить не тільки прохолоду, а й усілякі природні катаклізми.
Матеріали за темою
Суд ЄС двічі заступився за вовків
01.08.2024
НБУ вводить в обіг нову пам’ятну монету
26.04.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!