Законом «Про судовий збір» прямо передбачено право суду, зокрема, звільнити від сплати судового збору, враховуючи майновий стан за певних умов, саме позивача.
На це звернула увагу об’єднана палата Касаційного цивільного суду, залишаючи без задоволення касаційну скаргу приватноговиконавця у справі №225/2213/20, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі приватний виконавець звернувся до суду з поданням про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника.
Суд першої інстанції в задоволенні цього подання відмовив. Апеляційний суд у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору відмовив, залишивши скаргу без руху
У касаційній скарзі приватний виконавець зазначив, що в силу положень ст.2 закону «Про судовий збір» не повинен сплачувати судовий збір, так як не є фізичною чи юридичною особою, яка звертається до суду за захистом своїх прав та інтересів. При цьому законом не передбачено сплату судового збору за звернення приватного виконавця до суду з відповідним поданням.
ОП КЦС зазначила, що згідно з ч.1 ст.136 ЦПК суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
З підстав, зазначених у ч.1 цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов’язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати (ч.3 ст.136 ЦПК).
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч.1 ст.8 закону «Про судовий збір» (ч.2 ст.8 закону).
Наведеними нормами закону «Про судовий збір» встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб’єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору.
Зазначеною нормою прямо передбачено право суду, зокрема, звільнити від сплати судового збору саме позивача — члена малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї, а заявник не є позивачем у справі. Тобто, за певних умов суд може звільнити від сплати судового збору саме сторону в справі.

Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Як повернути сплачений штраф, уточнила ВП ВС
05.09.2023
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!