Якщо сума сплаченого адміністративно-господарського штрафу не є помилково чи надміру зарахованою, Порядок №787 на спірні правовідносини не поширюється.
Такий висновок зробила Велика палата ВС у постанові від 08.08.2023 у справі № 910/5880/21, інформує «Закон і Бізнес».
За порушення законодавства про автомобільний транспорт Укртрансбезпека застосувала до ТОВ адміністративно-господарський штраф. Товариство оскаржило постанову про застосування штрафу, але задля уникнення блокування банківських рахунків у виконавчому провадженні, штраф сплатило.
Адміністративний суд в апеляційній інстанції позов ТОВ задовольнив: визнав протиправною і скасував постанову про застосування штрафу.
Після цього товариство звернулося до господарського суду з позовом про стягнення сплаченої суми за рахунок бюджетних асигнувань Укртрансбезпеки. Суди першої й апеляційної інстанцій позов задовольнили.
Натомість ВП ВС звернула увагу, що на момент сплати штрафу юридична підстава для такого платежу існувала — була чинною постанова про застосування штрафу та відкрите виконавче провадження. Надалі з огляду на набрання законної сили рішенням адміністративного суду про визнання протиправною та скасування такої постанови відповідна юридична підстава відпала.
Оскільки сума сплаченого штрафу не є помилково чи надміру зарахованою, Порядок повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до Державного та місцевих бюджетів України, затвердженого наказом Мінфінув від 3.09.2013 № 787, на спірні правовідносини не поширюється.
У таких випадках платник згідно зі ст.1212 ЦК має право на позов про стягнення суми перерахованих коштів як таких, які утримуються в бюджеті без достатньої правової підстави. Підстави застосовувати до спірних правовідносин приписів ЦК про відшкодування шкоди відсутні.
Також ВП зауважила, що кошти слід стягнути на користь позивача саме з державного бюджету, а не з Укртрансбезпеки за рахунок її бюджетних асигнувань, що відповідає висновку ВП ВС, викладеному у постанові від 19.06.2018 у справі №910/23967/16.
Таким чином, ВП ВС відступила від висновку ВС, сформульованого у постанові від 10.07.2019 у справі №489/6624/15-ц, за змістом якого повернення цих коштів має відбуватися тільки згідно з Порядком №787, тобто у позасудовому порядку.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!