Де в Німеччині можна без проблем поспілкуватися есперанто?
15 грудня відзначався день Заменгофа — найбільше свято прихильників есперанто — міжнародної мови, яку 130 років тому придумав лікар-окуліст Людвіг-Лазар Заменгоф. Його бюст установлений у дворі будинку одеського скульптора Миколи Блажкова на Дерибасовській.
Л.-Л.Заменгоф народився в Білостоку, його батько був відомим філологом. Пізніше сім’я переїхала до Варшави. Тут у 1950 роки хотіли поставити йому пам’ятник, але в Польщі есперанто був під забороною. В результаті Н.Блажков установив бюст у дворі свого будинку на Дерибасовській, 3, говорячи всім, що це пам’ятник його батькові.
Творець есперанто мріяв про міжнародну мову, яку розумітимуть усі, а значить, буде досягнуто взаєморозуміння і зникне міжнаціональна ворожнеча.
Перші есперантисти з’явилися в Росії. Серед них було багато толстовців.
Сьогодні офіційний центр Всесвітньої есперанто-асоціації розміщений у Нідерландах, але переписи населення в різних країнах показують, що цією мовою говорить менш ніж 0,1% населення. Правда, оптимісти запевняють, що в усьому світі близько 2 млн чоловік спілкуються (або принаймні можуть спілкуватися) есперанто. Якщо судити за Херцбергом, то це видається правдоподібним.
Це старовинне містечко в Нижній Саксонії, населення якого налічує близько 14 тис. чоловік, офіційно називається «la Esperanto-urbo» — «місто есперанто». Цей статус Херцберг отримав кілька років тому за рішенням місцевої влади. І не тільки тому, що тут розташований міжнародний навчальний центр викладачів есперанто. Нею звучать оголошення й на місцевому вокзалі. Десятки школярів різного віку вивчають цю мову на факультативних заняттях.
Есперанто дуже популярна у Херцбергу. В готелях міста інформаційні матеріали двома мовами — німецькою та есперанто. В ресторанчиках і шинках ви спокійно можете замовити есперанто porkaĵo kun fritita ovo (шніцель з яєчнею), і офіціант вас зрозуміє. А в місцевому РАЦСі церемонію за бажанням проводять цією мовою.
Есперанто став тут другою «державною» мовою в 2005 році, коли мер Херцберга і його колега з польської Ясної Гури домовилися про те, що мовою спілкування міст-побратимів буде есперанто.
Майже 200 вуличних знаків, багато вивісок і написів у Херцбергу виконано двома мовами: німецькою та есперанто.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!