Чи може один фахівець захистити права 11000 громадян?
З 1 січня 2018 року в країні представляти громадян у суді зможуть лише члени єдиної колегії адвокатів. А таких на всю країну з 10-мільйонним населенням усього 905. До чого це може призвести?
Президент республіки Ільхам Алієв підписав закон, яким парламент уніс відповідні поправки до цивільного й адміністративного процесуальних кодексів, а також до акта «Про адвокатів і адвокатську діяльність». У кримінальних справах в Азербайджані вже давно можуть здійснювати захист тільки члени колегії. Тепер це стосуватиметься і справ цивільних. Таким чином, повністю ліквідований інститут представництва.
Згідно з даними держкомстату Азербайджану, в країні живе 9,8 млн чоловік. При цьому в колегії — всього-на-всього 905 адвокатів. Тобто в середньому один з них припадає на 11 тис. громадян. Так, у Газахському районі з населенням 96 тис. працює лише 2 члени колегії адвокатів. «Близько 100 осіб (із тих, хто входить до колегії) не займаються постійно адвокатською діяльністю», — говорить юрист і правозахисник Самед Рагимлі.
Юридичного захисту позбудуться найбільш малозабезпечені. Брак захисників створить на них високий попит. «Таким чином, ціни на їхні послуги будуть зростати, а це означає, що не всім вони будуть по зубах, — говорить С.Рагимлі. — Тобто це рішення позначиться на найбільш бідних і незахищених верствах».
Високий попит і завантаженість адвоката відіб’ються й на якості роботи. Крім того, єдина на всю країну колегія стає свого роду монополістом у справі захисту. «У нас усього одна адвокатська колегія, тоді як у всіх країнах з розвиненою правовою культурою адвокатська діяльність не монополізована і, як правило, є регіональні колегії», — говорить юрист Еркин Гадирлі.
«Більшість членів кваліфікаційної комісії при колегії адвокатів — 6 чоловік з 11 — призначають працівники державних органів, а це говорить про залежність структури, що приймає в адвокати», — стверджує С.Рагимлі. Хоча в незалежній приймальній комісії не повинно бути представників держорганів.
Офіційна причина змін у законах — поліпшення якості послуг, усунення непрофесіоналів. «Згадані зміни й доповнення є продовженням прогресивних судово-правових реформ у нашій країні. Ці зміни справлять позитивний вплив на поліпшення якості юридичних послуг, що надаються населенню», — мовиться в заяві самої колегії. Повідомляється, що колегія буде розширена, а найближчим часом пройдуть іспити.
Проте називаються й інші причини змін. Вони, можливо, утруднять відправлення справ до Європейського суду з прав людини. «В останні 3 роки ЄСПЛ став активно ухвалювати рішення за скаргами з Азербайджану», — констатує правозахисник М’ятанят Азізова, політбіженка, котра живе на Заход. Останніми роками в країні ухвалені тисячі судових рішень, які не захищають порушених прав, а навпаки, підтримують структури, що порушували права людей, особливо стосовно свободи зборів, на власність.
За словами М.Азізової, страсбурзькі вердикти серйозно позначаються як на державному бюджеті, так і на репутації Баку. «Зміни в законі націлені на те, щоб населення менше зверталося до суду, оскільки юристи, котрі співпрацювали з неурядовими організаціями, часто надавали безоплатну правову допомогу. Менше скарг — це позитивна статистика й доказ того, що порушень прав немає».
В «Індексі прав власності» Міжнародного альянсу прав власності Азербайджан займає 115-е місце зі 127 країн, наявних у списку. А в індексі «Стан свободи у світі» організації Freedom House республіка перебуває на 188-му місці з 210.
У 2000 році аналогічні зміни були внесені до кримінального кодексу стосовно обвинувачених. А з 2013 року потерпіла сторона також була позбавлена права на захист із боку нечлена колегії.
У кримінальних справах адвоката на вимогу обвинуваченого надає держава. Тепер складність полягає в тому, щоб його знайти. На думку місцевих юристів, якість послуг такого правника зазвичай відповідає їх вартості — 2 манати на годину (близько 30 грн. — Прим. ред.).
Матеріали за темою
День прояву любові до юриста святкують у США
03.11.2023
Мін’юст збирає комікси і меми про права
02.03.2021
У судовому спорі через £100 штрафу британець витратив £ 21 тис. на адвокатів
в„–38 (1440), 28.09—04.10.2019
Правників збирають на суботник
05.05.2018
На безлюдний острів терміново потрібна сімейна пара
в„–38 (1336), 07.10—13.10.2017
Професія адвоката визнана найсексуальнішою
в„–39 (1285), 24.09—30.09.2016
Серіали, які варто подивитися кожному юристові
в„–52 (1246), 26.12—08.01.2016
Британці знайшли спосіб визначити схильність до спеціалізації у праві
в„–26 (1116), 29.06—05.07.2013
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!