Інцидент під час розгляду справи завершився застосуванням зброї
Ситуація, що склалася в одному із судів м.Кривого Рогу, змусила Раду суддів, Вищу раду юстиції та Державну судову адміністрацію підготувати спільну заяву, в якій вони звертають увагу на необхідність гарантування безпеки. За таких обставин пропонується ухвалити тимчасовий порядок охорони судів, але МВС свою позицію із цього питання ще не висловило.
Надзвичайна подія сталась у Саксаганському райсуді м.Кривого Рогу Дніпропетровської області при розгляді цивільної справи. Як повідомили в установі, під час засідання, а також після нього особи, присутні в залі, які не були учасниками процесу, виявили неповагу до суду. Зокрема, не виконали розпорядження головуючого і не підкорилися вимогам судового розпорядника щодо припинення порушення порядку. Крім цього, як наголосили в райсуді, ці особи тиснули на суд, погрожуючи застосуванням насильства. Місцеві ЗМІ повідомляють, що конфлікт виник через відмову активістів припинити відеозйомку засідання.
У зв’язку із цим до установи прибули працівники підрозділу поліції «Кривбас», які й забезпечували її охорону. Проте поява правоохоронців лише посилила протистояння. Як розповіли в суді, на вимогу поліцейського припинити порушення порядку громадяни не реагували і навіть погрожували йому фізичною розправою. Більше того, за офіційною інформацією, було вчинено напад на працівника МВС і він був змушений зробити попереджувальні постріли. На щастя, ніхто не постраждав.
Цей випадок став приводом ще раз проаналізувати ситуацію, яка склалась з охороною судів. Так, за останніми даними, з 801 приміщення 453 (близько 56%) не охороняються взагалі. Ще 197 будівель (майже кожна четверта) — тільки вдень, а 5 — вночі. Цілодобовою охороною забезпечено лише 146 приміщень (менш як 20%).
У зв’язку із цим ВРЮ, РСУ та ДСАУ звернули увагу на неприпустимість такого стану справ і наголосили, що це призводить до вільного доступу до приміщень осіб, які перешкоджають роботі суддів.
Про складну ситуацію із гарантуванням безпеки в судах може свідчити й кількість звернень законників щодо випадків тиску на них. Відповідно до моніторингу, який веде РСУ, з 2015 р. було зафіксовано 122 відповідні звернення. Із них 59 — цього року.
Законодавством передбачено, що до початку діяльності Служби судової охорони підтримання громадського порядку в суді й охорону приміщень мають здійснювати підрозділи Нацполіції та Національної гвардії. ДСАУ ще 17 жовтня направила на погодження до МВС проект тимчасового порядку охорони судів. Проте документ досі не розглянуто.
Заради забезпечення правопорядку в суді довелося викликати поліцію. Але втихомирити активістів удалося не відразу.
Матеріали за темою
Справу ексголови ДСА скеровано до суду
15.02.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!