При решении вопроса об избрании заместителей председателя суда необходимо исходить именно из фактической численности судей, учитывающей реальное состояние заполнения судейских должностей на момент избрания.
Такого мнения придерживается Рада судей, что отражено в ее решении от 3.10.2025 №43, сообщает «Закон и Бизнес».
В частности, РСУ констатировала, что действующее законодательство не содержит однозначного определения «количество судей в суде», что, в свою очередь, приводит к различным трактовкам. И во избежание разночтения необходимо внести соответствующие изменения в закон «О судоустройстве и статусе судей»
В то же время Рада считает, что при решении вопроса об избрании заместителей председателя суда необходимо исходить именно из фактической численности судей, которая учитывает реальное состояние заполнения судейских должностей на момент избрания заместителей. Ведь это, в первую очередь, «позволит избежать ситуаций, когда количество заместителей не соответствует реальному составу суда, что может привести к нерациональному использованию бюджетных средств и неэффективному управлению ресурсами».
В то же время, РСУ обращает внимание на то, что в судах, где собрание судей избрало заместителей председателя суда, исходя из штатной численности судей, а не из фактической, такие заместители сохраняют свои административные должности до истечения срока, на который они были избраны. А досрочное увольнение судей из административных возможно по инициативе не менее 1/3 от общего количества судей соответствующего суда путем тайного голосования не менее 2/3 судей этого суда.
Рада суддів України
РІШЕННЯ
3 жовтня 2025 року м. Київ №43
Щодо необхідності врегулювання питання визначення кількості заступників голови суду
Закон «Про судоустрій і статус суддів» — це спеціальний нормативно-правовий акт, який визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, а також регламентує статус професійного судді та трудові відносини із суддями.
Так, ч.10 ст.20 закону «Про судоустрій і статус суддів» від 2.06.2016 №1402-VIII, передбачено, що у суді, кількість суддів у якому перевищує 10 суддів, може бути обраний один заступник голови суду, а у суді, кількість суддів у якому перевищує 30 суддів, — не більше двох заступників голови суду. Інших обмежень або критеріїв у цій нормі закону не передбачено.
На сьогодні чинне законодавство не містить однозначного визначення «кількість суддів у суді».
Так, під кількістю суддів відповідного суду (в контексті ч.4 ст.128 закону «Про судоустрій і статус суддів») вважаються всі судді, які перебувають у штаті відповідного суду до видання головою суду наказу про звільнення судді з посади відповідно до глави 1 та 2 закону «Про судоустрій і статус суддів» або про переведення судді до іншого суду.
Відповідно до п.3.8 Типового положення про збори суддів, затвердженого рішенням РСУ від 4.06.2015 №45 (у редакції рішення РСУ від 31.01.2020 №4) кількість суддів, які працюють у суді, визначається відповідно до закону «Про судоустрій і статус суддів», а суддями відповідного суду вважаються всі судді, які перебувають у штаті суду, до видання головою суду на підставі акта про переведення судді, звільнення судді з посади, а також у зв'язку з припиненням повноважень судді відповідного наказу
При цьому, за змістом ч.6 ст.19 закону «Про судоустрій і статус суддів» кількість суддів у суді (крім Верховного Суду) визначає Вища рада правосуддя з урахуванням консультативного висновку Державної судової адміністрації, судового навантаження та в межах видатків, визначених у державному бюджеті України на утримання судів та оплату праці суддів.
Отже, Рада суддів уважає, що на сьогодні питання про визначення поняття «кількість суддів», які працюють у суді дійсно потребує законодавчого врегулювання, оскільки певні положення чинного законодавства можуть тлумачитися по-різному, і це призводить насамперед до невизначеності в застосуванні чи декількох можливих трактувань однієї і тієї ж норми закону, що може викликати суперечки та труднощі у правозастосовній практиці.
Виходячи з системного аналізу норм законодавства та інших нормативно-правових актів, Рада суддів вважає, що при вирішенні питання про обрання заступників голови суду необхідно виходити саме з фактичної чисельності суддів, яка враховує реальний стан заповнення суддівських посад на момент обрання заступників. Це насамперед дозволить уникнути ситуацій, коли кількість заступників не відповідає реальному складу суду, що може призвести до нераціонального використання бюджетних коштів і неефективного управління ресурсами.
Одночасно Рада суддів звертає увагу, що дострокове звільнення суддів з адміністративних можливе за ініціативою не менш як однієї третини від загальної кількості суддів відповідного суду шляхом таємного голосування не менш як двома третинами суддів цього суду.
Підставою для звільнення судді з адміністративної посади є його заява або триваюче незадовільне виконання обов’язків голови суду, заступника голови суду відповідно, систематичне або грубе одноразове порушення закону при їх виконанні.
Звільнення з посади судді, припинення його повноважень як судді, а також закінчення строку, на який суддю обрано на адміністративну посаду в суді, припиняє його повноваження на адміністративній посаді.
Інших причин дострокового звільнення суддів з адміністративних посад, зокрема таких як зменшення фактичної чисельності суддів у суді, нормами чинного законодавства не передбачено.
Отже, у зв’язку з тим, що питання про визначення поняття «кількість суддів» законодавчо не містить однозначних і чітких критеріїв для визначення кількості заступників голови суду, що у свою чергу призводить до різних трактувань, Рада суддів звертає увагу на те, що у судах, де збори суддів обрали заступників голови суду, виходячи з штатної чисельності суддів, а не з фактичної, такі заступники зберігають свої адміністративні посади до завершення строку, на який вони були обрані.
Окремо Рада суддів звертає увагу, що для захисту професійних інтересів суддів та вирішення питань внутрішньої діяльності судів в Україні діє суддівське самоврядування — самостійне колективне вирішення зазначених питань суддями.
Статтею 126 закону «Про судоустрій і статус суддів» органам суддівського самоврядування наділено право самостійного вирішення питань внутрішньої діяльності суду.
Згідно з чч.1 та 5 ст.128 цього закону саме на зборах суддів відповідного суду судді, як локальний самоврядний орган у кожному суді, обговорюють питання щодо внутрішньої діяльності суду чи роботи конкретних суддів або працівників апарату суду та приймають із цих питань рішення, що є обов’язковими для суддів та працівників цього суду.
З огляду на повноваження зборів суддів, питання щодо потреби та можливості обрання відповідної кількості заступників голови суду визначається зборами суддів відповідного суду виходячи з необхідності забезпечення ефективної діяльності суду, здійснення правосуддя, з урахуванням штатного розкладу та бюджетних призначень.
Одночасно, Рада суддів поділяє занепокоєння щодо ефективного та цільового використання бюджетних коштів. Разом з тим, механізми оптимізації фінансування діяльності судів повинні бути врегульовані виключно на рівні закону. Лише внесення відповідних змін до закону «Про судоустрій і статус суддів» може стати підставою для коригування кількості заступників голів судів з урахуванням фактичної чисельності суддів.
Заслухавши та обговоривши інформацію голови РСУ Моніча Б.С. щодо необхідності врегулювання питання визначення кількості заступників голови суду, відповідно до ст.133 закону «Про судоустрій і статус суддів» та Положення про Раду суддів України, затвердженого позачерговим X з’їздом суддів України 16.09.2010 (з подальшими змінами), Рада суддів
в и р і ш и л а:
1. Інформацію голови РСУ Моніча Б.С. щодо необхідності врегулювання питання визначення кількості заступників голови суду при обранні на адміністративні посади взяти до відома.
2. Зазначити, що оскільки чинне законодавство України (ч.10 ст.20 закону «Про судоустрій і статус суддів») визначає кількість заступників голови суду залежно від кількості суддів у суді, без урахування фактичної заповненості штатних посад, а також, з метою раціонального використання бюджетних коштів, ефективного управління ресурсами, для забезпечення відповідної кількості заступників голови суду реальному складу суду Рада суддів наголошує, що при вирішенні питання про обрання відповідно кількості заступників голови суду необхідно враховувати саме фактично зайняті посади суддів у відповідному суді.
У судах, де збори суддів обрали заступників голови суду, виходячи з штатної чисельності суддів, а не з фактичної, такі заступники зберігають свої адміністративні посади до завершення строку, на який вони були обрані.
3. Наголосити, що питання обрання суддів на адміністративні посади належить виключно до компетенції зборів суддів відповідного суду, а підстави для обрання чи звільнення заступників голови суду є вичерпними та не можуть бути розширені жодним рішеннями органів суддівського самоврядування.
4. Внести зміни до Типового положення про збори суддів, затвердженого рішенням РСУ від 4.06.2015 №45 (зі змінами), що додаються.
Голова Богдан Моніч
ЗМІНИ
до Типового положення про збори суддів, затвердженого рішенням РСУ від 4.06.2015 №45
(зі змінами внесеними згідно з рішеннями РСУ від 31.01.2020 №4; від 5.06.2020).
1. Пункт 3.8 Типового положення доповнити абзацом третім такого змісту:
«Зазначена кількість суддів враховується при встановленні кворуму та при вирішенні питань, пов'язаних і з обранням суддів на адміністративні посади».
2. Пункт 5.1 Типового положення доповнити абзацом третім такого змісту:
«При вирішенні питання про обрання заступників голови суду необхідно враховувати фактично зайняті посади суддів у відповідному суді, тобто виходити із кількості суддів, передбаченої абзацом другим пункту 3.8. цього положення».
У зв’язку з цим абзаци третій і четвертий вважати відповідно абзацами четвертим і п'ятим.

Чтобы подписаться на телеграмм-канал «ЗиБ» и узнать больше о новостях судебной системы, нажмите на изображение.
Материалы по теме
Комментарии
К статье не оставили пока что ни одного комментария. Напишите свой — и будете первым!