Изменения в Уголовный кодекс по защите культурного наследия
Проанализируем законопроект №12310 «О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях и Уголовном кодексе Украины в связи с ратификацией Конвенции Совета Европы о правонарушениях, связанных с культурными ценностями».
Нікосійська конвенція
25.02.2025 Верховна Рада ратифікувала Конвенцію Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями (Нікосійська конвенція).
Нікосійська конвенція — це перший міжнародний договір, спрямований на боротьбу з незаконним обігом культурних цінностей через кримінальне право. Вона визначає перелік кримінальних правопорушень, пов’язаних із крадіжками, незаконним розкопуванням, контрабандою, фальсифікацією документів та відмиванням коштів від незаконної торгівлі культурними об'єктами.
Конвенція зобов’язує держави-учасниці посилити співпрацю у розслідуванні злочинів та поверненні викрадених культурних цінностей.
Проєкт закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями» (реєстр. №12310), що внесений Президентом, спрямований на імплементацію положень Конвенції.
Основні аспекти проєкту №12310
Проєктом пропонується внести зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України, які спрямовані на імплементацію ст. 4 Конвенції (щодо того, що незаконні розкопки з метою пошуку та вилучення культурних цінностей без дозволу є кримінальним злочином) та ст. 10 Конвенції (щодо того, що незаконне знищення або пошкодження культурних цінностей є кримінальним злочином).
У проекті деталізовано склади злочину та посилені санкції за незаконне проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних чи підводних робіт (ст.298 КК) та за умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини або культурних цінностей чи приховування документів Національного архівного фонду (ст.2981 КК).
Передбачено встановлення кримінальної відповідальності за умисне знищення, руйнування або пошкодження пам’яток культурної спадщини або культурних цінностей, внесених до Музейного фонду України, Національного архівного фонду, Державного реєстру національного культурного надбання (ч.3 ст.2981 КК).
Зміни до ст.193 КК, передбачені проєктом, спрямовані на узгодження її термінології з ч.4 ст.343 ЦК (таке поняття як «які мають особливу історичну, наукову, художню чи культурну цінність» замінити на «які становлять культурну цінність відповідно до закону).
З переліку форм об’єктивної сторони складу правопорушення, передбаченого ст.921 КУпАП «Порушення законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи», виключені такі діяння, як «псування» та «незаконне знищення» архівних документів.
Аналіз наслідків імплементації
Проєкт закону №12310 є важливим кроком для забезпечення належного захисту культурної спадщини України, відповідаючи на міжнародні вимоги та стандартні практики.
Важливим елементом є посилення санкцій за злочини проти культурної спадщини, що може включати значні штрафи та позбавлення волі. Це має на меті не тільки покарання правопорушників, але й запобігання вчиненню таких злочинів у майбутньому, створюючи більш серйозні правові наслідки.

Виктория Загоруй, адвокат Barristers
Материалы по теме
Комментарии
К статье не оставили пока что ни одного комментария. Напишите свой — и будете первым!