или Кто и зачем выдал активистам «белый билет»?
Единственная каста тех, кого не призывают в армию и не привлекают за эти и другие преступления к уголовной ответственности, — это общественные активисты. Это может говорить о наличии у них влиятельных покровителей во власти и правоохранительной системе.
Якщо взяти перелік тих, кого називають топ-ухилянтами, то серед них можна знайти чимало громадських активістів, які називають себе антикорупціонерами. Для них імітація боротьби з внутрішнім ворогом — чиновником-корупціонером важливіша за захист Батьківщини від ворога зовнішнього.
Як приклади, можна назвати очільника «ЦПК» Віталія Шабуніна, який вміло маневрує між нібито військовою службою й «відрядженнями» до київських генделиків. Бо, з його ж слів, йому «потрібен був доступ до південного та східного фронтів». До того ж, цей ухилянт у відрядженнях поцупив гуманітарний джип і суд зобов’язав ДБР зареєструвати кримінальне провадження за ознаками злочинів, передбачених ч.3 ст.2012, ч.4 ст.410 та ч.4 ст.425 Кримінального кодексу. Адже журналісти зафіксували, як В.Шабунін, який числиться бойовим медиком, пересувався Києвом на джипі Nissan Pathfinder, що ввезений в Україну без розмитнення як гуманітарна допомога армії.
Раніше ДБР порушило проти В.Шабуніна два кримінальні провадження — за фактом підробки документів від НАЗК та ухилення від мобілізації.
До речі, як і В.Шабунін, полюбляє створювати собі імідж героя-військового й журналіст Юрій Бутусов, який заявив, що не може йти в армію через проблеми із зором. Але зараз оформив відстрочку від мобілізації, як батько трьох доньок. Водночас, надає перевагу періодично їздити на війну й фотографуватися у військовій формі.
Ще один активіст — очільник «Фундації DEJURE» Михайло Жернаков — схоже, підняв на свій штандарт помсту колишнім колегам суддям через те, що його власна кар’єра в мантії не склалася. Він фактично сконцентрував у своїх руках вплив на більшість нинішнього складу ГРД, яка власне й «фільтрує» суддів для ВККС.
Водночас, ще не так давно М.Жернаков розшукувався через неявку за повісткою. Врешті-решт, його було затримано та оштрафовано за ухилення від мобілізації на 5300 грн. За результатами проходження ВЛК він був визнаний повністю придатним до військової служби, а раніше встановлений діагноз щодо плоскостопості спростований як такий, що ґрунтується на недостовірній інформації.
Для подальшого ухилення від служби у ЗСУ М.Жернаков надав довідку про те, що працює викладачем на 0,75 ставки у приватній установі «Київська школа економії». Згодом під тиском ЗМІ був змушений визнати, що не працює в згданому виші.
Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов для ухилення від служби прикривається хворою мамою, що не заважало йому виїжджати далеко за межі столиці для участі в навчальних заходах.
Також тривалий час від військової служби ухиляються й інші громадські активісти, як-от Орест Рудий — чоловік співзасновниці «ЦПК» Дарії Каленюк, головний експерт StateWatch Олександр Лємєнов, головний редактор «Руху «ЧЕСНО» Олександр Саліженко…
АА що або хто ж може гарантувати їм карт-бланш на ухилення від військового обовʼязку і при цьому бути зацікавленим в їхній громадській діяльності? На думку експертів, якщо взяти до уваги різношерстість перелічених осіб, об’єднуючим елементом може бути єдина особа — та, яка у владі контролює правоохоронну і каральну систему, а саме — заступник керівника Офісу Президента Олег Татаров. Адже саме він може одночасно видати потрібним йому активістам так званий білий квиток і забезпечити непритягнення їх до кримінальної відповідальності за ухилення від служби чи скоєння інших злочинів (як у випадку із В.Шабуніним), а також навмисно гальмувати розслідування вже порушених справ.
Мотиви захищати активістів від служби та кримінального переслідування в О.Татарова можуть бути різні — аж до особистої зацікавленості в діяльності цих активістів. Адже якось складно чимось іншим пояснити таке вибіркове застосування закону саме до певних громадських діячів.
З цього можна зробити висновок, що доки О.Татаров залишатиметься при владі, топ ухилянтам з числа громадських активістів однострій і автомат у руках не загрожують. Ні на південному, ні на східному, ні на північному фронтах…
Олег Татаров.
Материалы по теме
Комментарии
К статье не оставили пока что ни одного комментария. Напишите свой — и будете первым!