Для налогового ада по имплементации законодательства ЕС нардепы предусмотрят чистилище
Будет больно – обещают представители власти, говоря о новом налоговом будущем по старым европейским традициям. Правда, больно будут делать постепенно, чтобы притупить болевой порог. Оценку таким действиям нардепы просят давать после их каденции.
Українське диво
Асоціація адвокатів України провела форум Tax&Business Talks-2022 A2B, в межах якого учасники обговорили найбільш актуальні питання довкола нових податкових реалій та старих проблем.
Народний депутат, голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев окреслив податкові досягнення цього року та перспективи майбутнього. «Ми перша держава за нову історію, яка при такому обсязі збройного конфлікту податки не підвищила, а знизила. Ми звільнили від податків практично повністю малі піприємства, скасували імпортні податки і податки на паливо», — розпочав нардеп. Хоча й зізнався, що рішення про скасування податків на паливо є доволі спірним, і він особисто свого часу його не підтримував.
«Але навіть з урахуванням цього, ми змогли перевиконати план. Це — українське диво, яке ми демонструємо всьому світу зараз», — додав Д.Гетманцев. Окрім цього, нардеп зазначив, що було прийнято бюджет-2023 на існуючій податковій базі. Та нагадав про те, що цього року було також запроваджено 2%-ий податок з обороту. І хоча до нього є різне відношення у сфері бізнесу, але про його ефективність та популярність свідчать цифри.
«Більше 300 тис. підприємців перейшли на цей податок і він вивів нашу економіку з оціпеніння після двох перших місяців війни», — продовжив спікер. І хоча майбутнє цього податку все ще обговорюється, нардеп не виключає, що з середини 2023 року, можливо, його скасують.
Також Д.Гетманцев назвав себе щасливим через те, що правники завершили «ці абсолютно божевільні дискусії про скасування податків». Що ж до питання індексації податків, то на думку нардепа, тут немає що обговорювати. Адже зрозумілим є те, що податки, визначені у твердій грошовій сумі, час від часу, навіть з огляду на інфляцію, мають переглядатись. Але це вже очевидно не податкова політика, а податкова техніка.
Що ж до майбутнього податкової політики України, то на думку спікера, воно є очевидним, адже лежить в площині членства ЄС. Саме тому сьогодні профільний комітет занурився у той величезний обсяг нормативних актів, які ще належить прийняти.
При цьому складність полягає в тому, що на переконання самого Д.Гетманцева, в Україні немає спеціалістів, які б глибоко розумілись на податковому праві ЄС в тому обсязі, в якому його потрібно імплементувати. За словами нардепа, всі зусилля народних обранців будуть спрямовані виключно на те, аби, імплементуючи ці норми, зробили це безпечно. Хоча у будь-якому разі ці зміни принесуть дискомфорт. Аби перехідні періоди імплементації зробили її менш болісною для бізнесу, у комітеті обіцяють відстояти в перемовинах з партнерами мінімально можливий розмір таких податків.
Таку імплементацію та розробку даних нормативних актів Д.Гетманцев назвав дуже складною інтелектуальною роботою. Нардеп запросив долучитися до неї всіх, хто знається на проблематиці. Щоправда, мотивація для цього запрошення лунала не надто приязно: «щоб не було ніяких зрад у мамкиних експертів з Фейсбуку».
Показовим є і те, що на початку свого виступу Д.Гетманцев відмовився надавати оцінку роботі «рідного» комітету, оскільки на його думку, таку оцінку мають давати люди і «вже тоді, коли ми підемо».
Два різні виміри
Адвокат, керуючий партнер Amber, к.е.н. Семен Ханін у рамках дискусії про відповідальність за порушення податкового законодавства зазначив, що представники податкових органів вочевидь не розуміють, що своїми ж діями зупиняють бізнес. Адже вести його можна не лише в Україні, можна знайти більш сприятливе для цього конкурентне середовище деінде. «Коли тиск податківців стає перебільшеним, ми виштовхуємо наших бізнесменів з країни в інші, більш благополучні в цьому питанні держави», — додав спікер.
Питання з податковими накладними та зловживання із зупиненням їх реєстрації, на думку адвоката, це те, що потрібно у першу чергу прибрати законодавчо. «Потрібно зробити так, як обіцяли. Тобто, якщо мова йде про електронну систему адміністрування, то не повинно бути жодних перешкод для реєстрації податкових накладних», — зазначив С.Ханін. Все ж, що стосується ризиків, має розглядатися потім, постфактум. Але податківці, вважає спікер, не мають права зупиняти діяльність підприємств, бо надто велика ціна вже сплачена.
І хоча, за словами С.Ханіна, адвокатам інколи добре, що таке відбувається в країні, оскільки вони мають клієнтів. Але захисники б ладні відмовитись від саме такої категорії справ заради благополуччя країни.
«Податкова справа та Податковий кодекс — документи дуже важкі для сприйняття. І ми, правники, які займаємось цим щодня, не розуміємо, як далеко зайшло несприйняття цих нормативно-правових документів у решти правників», — відзначив спікер.
С.Ханін розповів, що у Вищому антикорупційному суді прокурор в описовій частині, коли вже існувала система електронного адміністрування, вказав на те, що повернення ПДВ — це кошти державного бюджету. Але адвокат зауважив, що після запровадження цієї системи — це кошти платників податків. Це їх рахунки у казначействі, з яких вони повертають кошти на свій звичайний рахунок. І кожен правник, який практикує у цій сфері, це розуміє.
Натомість, слідчий суддя зазначила, що захисник не переконав суд, що ці кошти не є коштами державного бюджету. Отже, навіть судді не розуміють податкової справи, вона стала дуже складною. «Ще трохи і ми будемо працювати в двох різних вимірах. Буде вузьке коло, де розуміють про що мова і ті, хто не розуміють», — додав спікер.
Також С.Ханін окреслив питання можливості внесення відомостей до ЄРДР за ст.212 Кримінального кодексу без податкового повідомлення-рішення. У виступі адвокат аргументував, чому без такого повідомлення-рішення немає складу злочину, а аналітична довідка та експертний висновок не можуть замінити ППР.
Похоже, такой путь страданий, который предлагают налогоплательщикам, не снился даже Данте.
Материалы по теме
Комментарии
К статье не оставили пока что ни одного комментария. Напишите свой — и будете первым!