Служителям Феміди, які бажають залишити окуповану територію, поки що не вдається перевестися до інших судів
Вища кваліфікаційна комісія суддів рекомендувала перевести вісьмох законників із Криму на «материкову» частину України. Проте такий крок не вирішить проблем як цих суддів, так і решти, що виявили бажання залишити півострів.
Рекомендації є, указів немає
10 квітня ВККС розпочала розглядати питання щодо переведення володарів мантій з АРК на «материкову» частину країни. Однак устигла дати рекомендації для переходу до інших обителей Феміди тільки вісьмом суддям. Станом же на 1 квітня майже півсотні володарів мантій виявили бажання перевестись із судів АРК та м.Севастополя до установ інших регіонів.
А вже 11 квітня набрав чинності закон «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», і повноваження всіх «кваліфікаційників» припинено. Коли комісія запрацює в новому складі — невідомо. Адже більшість членів ВККС (6) має призначити з’їзд суддів, а з датою його проведення служителі Феміди ще не визначилися.
Так, підтримкою ВККС устигли заручитися законники, призначені строком на 5 років: у трьох з них уже є досвід здійснення правосуддя, а п’ятеро навіть не склали присягу. Так, Микита Рибак був призначений на посаду судді Керченського міськсуду АРК указом Президента від 18.10.2013. У листопаді того ж року був зарахований до штату. Проте справ не розглядав, бо не склав присяги.
Він виявив бажання перевестися до Шевченківського райсуду м.Києва. Раніше працював помічником судді Господарського суду м.Києва. Має житло в столиці.
«Ви усвідомлюєте, що в Шевченківському райсуді багато справ? Вас чекає напружена робота», — зауважила член комісії Галина Колеснік. «Звичайно, усвідомлюю. Я працював адвокатом. Знаю, скільки справ у судах», — відповів М.Рибак.
Одні судді вказували як причину переведення «сімейні обставини», а інші відкрито зазначали: «У зв’язку з анексією Криму та неможливістю здійснювати правосуддя відповідно до законів України»; «У зв’язку з окупацією території Криму іноземними військами».
Як з’ясувалося, загалом у Криму не хочуть залишатися ті судді, які поїхали туди через відсутність вакансій в регіонах, де вони проживали.
Служителі Феміди отримали рекомендації для переходу до інших установ, але це не вирішило їхніх проблем: переводитися вони мають указом Президента. На думку експертів, видається сумнівним, що найближчим часом судді, які отримали рекомендації ВККС, зможуть перевестися. Адже законом «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що це повноваження виключно глави держави (а не виконувача його обов’язків): «Переведення судді у межах п’ятирічного строку здійснюється Президентом».
Висять у повітрі
Виходить, питання щодо переведення суддів із Криму на «материкову» частину України залишається відкритим. 15 квітня Верховна Рада прийняла закон «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». У ньому є окрема стаття, в якій зазначається: володарям мантій, які працювали в судах на тимчасово окупованій території і виявили бажання переїхати з цієї території у зв’язку з її тимчасовою окупацією Російською Федерацією, гарантується право на переведення на роботу до іншого суду.
Нагадаємо: 3 та 4 квітня Рада суддів мала обговорити питання правового та соціального захисту суддів АРК. Однак через відсутність кворуму засідання не відбулися. «Ми готували звернення до ВР, ВККС, що потрібно негайно вирішити долю суддів Криму. На жаль, це питання нам не вдалося розглянути», — зазначив очільник РСУ Василь Онопенко.
У свою чергу заступник голови ради Раїса Ханова розповіла: щоби прискорити вирішення кримського питання, потрібно не просто шукати у всіх храмах Феміди вакансії для суддів, які бажають перевестися, а відкривати в установах додаткові штатні одиниці.
А ця робота теж копітка. Адже відповідно до закону «Про судоустрій і статус суддів» кількість володарів мантій у суді визначається Державною судовою адміністрацією за поданням міністра юстиції на підставі пропозиції голови відповідного вищого спецсуду.
Також висловлювалася пропозиція: можливо, варто розробити механізм переведення суддів, призначених строком на 5 років, не відповідно до указу Президента, а згідно з постановою ВР.
За словами в.о. голови ДСАУ Володимира Півторака, до держбюджету були внесені зміни, і з 1 квітня жоден суд Криму та м.Севастополя не фінансується. «Тобто в нас немає жодної копійки на виплату суддівської винагороди в разі переведення суддів. Про це ми попереджали Кабмін, Мінфін. Ми вносили пропозицію, аби ті 195 млн грн., які залишалися до кінця року на фінансування судів Криму різних інстанцій та юрисдикції, не забирали в ДСАУ, щоб ми їх змогли використати. Але ці гроші в нас забрали. Ситуація критична й буде тільки погіршуватися. У суддів Криму заблоковані банківські картки, немає жодної копійки на проживання. Кошти, які були раніше перераховані, вони не можуть зняти», — повідомив В.Півторак.
Тож судова влада не зможе самотужки вирішити долю суддів АРК та м.Севастополя. А законодавча та виконавча гілки влади поки що не поспішають знаходити вихід із цієї ситуації.
Судді з Криму отримали благословення ВККС. Тепер чекатимуть указу Президента про переведення.
Матеріали за темою
Ще 4 судді призначені на посади (прізвища)
10.12.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!