Потрапити на роботу до суду однаково хочуть представники як сильної, так і слабкої статі. Однак жінкам нечасто щастить отримати адмінпортфель
Майже 100 років тому до Київського апеляційного суду (нині — Апеляційний суд м.Києва) були обрані лише представники чоловічої статі. Та часи змінилися: сьогодні в судах працює більше жінок. Однак серед очільників храмів Феміди представниць прекрасної статі — меншість.
«Паритетне бажання»
Всі кажуть, що сьогодні професія судді — престижна. Але цікаво: вона має більший попит серед чоловіків чи серед жінок? Тому ми й вирішили провести невеличке дослідження та з’ясувати: у представників якої статі душа більше лежить до служіння Феміді. Виявилося, бажання вершити правосуддя є в представників як слабкої, так і сильної статі; у Верховному Суді збереглися патріархальні традиції, а столичні райсуди здивували зразковим дотриманням гендерної рівності. Далі про все — детальніше.
3 вересня Вища кваліфікаційна комісія суддів провела конкурс на зайняття 105 вакансій у судах. Перемогу отримали 57 жінок та 48 чоловік. На сьогодні в резерві кандидатів на посаду судді перебуває 858 осіб (у тому числі 105, які перемогли в конкурсі, але рекомендацій для призначення на посади ще не отримали). 458 (53,4%) з них — представниці прекрасної статі.
Спеціальну підготовку в Національній школі суддів проходили 630 претендентів на мантію: 303 жінки (48,1%) і 327 чоловіків (51,9%). Тобто не можна сказати, що професія судді — суто жіноча чи суто чоловіча, адже вершити правосуддя однаково хочуть як одні, так і другі.
Якщо ми згадали про тих, хто поки що лише претендує на мантію, то варто було б з’ясувати щодо діючих суддів: а чи дотримується в їхньому колі принцип рівності жінок та чоловіків?
Історичний прогрес
Почнімо з Верховного Суду. Сьогодні в ньому працює 45 суддів. З них представниць жіночої статі — лише 12. Мабуть, найвищий судовий орган залишається вірним усталеним традиціям. До речі, за всю 90-літню історію існування ВС його жодного разу не очолювала жінка. Більш детально про представниць слабкої статі — керівників мова йтиме далі.
У Вищому адміністративному суді більшість суддів — чоловіки. Всього в установі працює 83 законники, 51 (61,4%) з них — представники сильної статі. А от у Вищому господарському суді та Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ — «гендерна гармонія». Так, у ВСС вершать правосуддя 93 володарі мантій: жінок — 47, а чоловіків — 46. У ВГС працює 103 судді: жінок — 52, чоловіків — 51.
Ми вже згадували про Апеляційний суд м.Києва. На його прикладі можна побачити, як змінювалися патріархальні стереотипи, як жінки «відвойовували» місця в судових установах. Так, на початку ХХ ст. був створений Київський апеляційний суд. Спочатку до його складу входило 18 суддів. Усі вони були представниками сильної статі (інформація із сайту Апеляційного суду м.Києва). У 80-х рр. минулого століття в Київському міському суді (таку назву установа мала в радянські часи) працювало 43% жінок. Сьогодні ж, як уже зазначалося, цей відсоток зріс до 68,7: нині в суді працює 68 жінок і 31 чоловік.
Жінки-керівники — у меншості
Відтоді, як наша держава «присягла на вірність» демократичним принципам розвитку суспільства, почалися розмови про рівність у правах чоловіків і жінок. І не лише розмови. Жінки почали зміцнювати свої позиції в суспільному житті. Як відомо, у багатьох західних країнах були введені відповідні квоти на жіноче представництво, наприклад у парламенті або в інших органах влади. Українські жінки теж домагаються запровадження
схожих квот. Зробити такий крок нашій державі радять і міжнародні експерти. Однак наразі на законодавчому рівні це питання не вирішене. Хоча певний поступ є: сьогодні 43 народні депутати — представниці прекрасної статі, а три міністерства очолюють жінки.
До речі, стосовно жінок-очільниць. Ще, мабуть, років 50—60 тому вважалося, що представниці слабкої статі не можуть бути хорошими керівниками. Але це був радянський стереотип. У багатьох наших громадян викликала захоплення прем’єр-міністр Великої Британії Маргарет Тетчер. Вона — перша і поки що єдина жінка, яка займала цю посаду. До того ж М.Тетчер —перша жінка, яка стала прем’єр-міністром європейської держави.
У 1985 році й у нашій країні з’явилася жінка-керівник. Це була Голова Президії Верховної Ради УРСР Валентина Шевченко. Нині нікого не здивуєш тим, що представниця прекрасної статі очолює, наприклад, певне підприємство, юридичну компанію чи ЗМІ. Однак в органах влади жінок-керівників потрібно ще пошукати. Особливо — в судовій системі. Тож на пошуки!
Так, три вищі спецсуди очолюють чоловіки. Навіть заступники в голів цих установ — представники сильної статі. Трьома апеляційними судами загальної юрисдикції з 27 керують представниці слабкої статі. З восьми апеляційних господарських судів лише один очолює жінка — Дніпропетровський. Донецький та Житомирський апеляційні адміністративні суди також працюють під жіночим керівництвом (у решті семи апеляційних адмінсудах адмінпортфелі — в чоловічих руках).
Не ставлять біля керма
Проаналізуймо, кого більше — чоловіків чи жінок — працює під керівництвом голів судів, які представляють прекрасну половину людства. Так, Житомирський апеляційний адмінсуд очолює Катерина Франовська. Її заступник — Наталія Малахова. Крім них, у суді працює ще 16 законників: 9 жінок та 7 чоловіків.
Крісло керівника в Апеляційному суді Донецької області отримала Марина Гаврилова. 67 володарів мантій зі 121 — представниці слабкої статі. Дніпропетровський апеляційний господарський суд очолює Надія Величко. В установі вершать правосуддя 22 жінки та 12 чоловіків.
Як бачимо, жінок у судовій системі трохи більше, однак посісти керівну посаду їм щастить нечасто.
У місцевих загальних, господарських та окружних судах також є жінки-керівники: у Кіровському та Бахчисарайському райсудах АРК, в Обухівському райсуді Київської області, у Господарському суді Черкаської області, Луганському та Волинському окружних адмінсудах та ін. Але ж, звичайно, переважна більшість голів судів — чоловіки.
Рівність по-столичному
А хто ж очолює храми Феміди в столиці? Якщо чесно, то райсуди Києва нас здивували: вони можуть стати зразком дотримання гендерної рівності — серед їх керівників представники як сильної, так і слабкої статі. Як відомо, в столиці 10 райсудів. Голосіївський, Оболонський, Печерський, Подільський та Шевченківський райсуди очолюють жінки! Інші 5 — чоловіки. «Нічия», — скажете ви. Та це ще не все: серед заступників голів 10-ти райсудів: 10 — представниці слабкої статі, а 9 — представники чоловічої. Тобто навіть серед заступників дотримано принцип рівності. Така тенденція не спостерігається ні у вищих спецсудах, ні в апеляційних.
До речі, в столичних райсудах жінок працює більше, ніж чоловіків.
Отже, можна зробити висновок: сьогодні бажання одягти мантію є як у чоловіків, так і в жінок. І хоча в судовій системі представниць слабкої статі не менше, ніж представників сильної (а то й більше!), все-таки в кріслах керівників частіше опиняються саме чоловіки. Чому так? Це вже інше питання.
Матеріали за темою
У райсуді Запоріжжя переобрали голову
10.09.2024
У райсуді на Черкащині змінився голова
21.08.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!