Суд постановив вирок пособникам у вбивстві банкіра, а замовника затримали в Будапешті
Ворошиловський районний суд м.Донецька виніс вирок пособникам у вбивстві голови наглядової ради ВАТ «АКБ «АвтоКразБанк» Сергія Кириченка. Їх засудили до тривалих строків позбавлення волі з конфіскацією всього майна. А ось людині, яку правоохоронці підозрюють у тому, що вона є замовником, поки що вдавалось уникнути покарання. Мова йде про колишнього нардепа Олександра Шепелева. Хоча не так давно з’явилась інформація про те, що втікача все-таки затримали угорські вартові порядку й зараз він чекає екстрадиції в Україну.
Вирок пособникам
Новина про вбивство в січні 2003 року голови наглядової ради «АвтоКразБанку» С.Кириченка шокувала Україну. Фінансиста зарізали у власному під’їзді — йому нанесли 14 ножових ран. Десять років цей злочин залишався нерозкритим. Але в кінці 2012-го слідство все-таки зрушило з мертвої точки й до суду передали справу щодо виконавців резонансного вбивства.
І ось нарешті 18 липня цього року Ворошиловський райсуд м.Донецька постановив вирок двом молодикам, які «здійснювали пособництво у вбивстві на замовлення голови наглядової ради ЗАТ «АКБ «АвтоКразБанк». Про це повідомив заступник начальника відділу ГПУ Павло Васенков. За його словами, засудженим призначено покарання у вигляді позбавлення волі на тривалі строки з конфіскацією всього майна.
Досить скупа інформація, враховуючи, який резонанс отримала справа. Причому сказати, що в цій історії поставлено крапку, поки не можна. На волі залишається замовник злочину. Свого часу правоохоронці стверджували, що ним є колишній народний депутат О.Шепелев. За їхньою версією, у нього був бізнес-конфлікт із С.Кириченком, що й стало причиною розправи.
Узагалі, екс-парламентаря називали ідейним натхненником багатьох незаконних фінансових схем, що набули поширення в Україні. Сімейні зв’язки й політична кар’єра допомогли йому добитися фінансового успіху. У 2006 році О.Шепелев пройшов до парламенту за списком БЮТ, зайнявши 55-е, прохідне, місце. Рік по тому вдало переобрався. А у 2008-му Уряд делегував йому контрольні повноваження стосовно АТ «Родовід Банк» — однієї з найбільших установ. Це відбулося на піку світової фінансової кризи й під час старту президентської виборчої кампанії в Україні. (У 2006 році фінансові показники «Родоводу» росли в геометричній прогресії.) Тодішній Уряд викупив 99% акцій банку, і Прем’єр Юлія Тимошенко почала реалізовувати план з порятунку тонучої фінансової структури, «вливши» в останню майже 10 млрд грн.
Одним з рятувальників «Родоводу» й було призначено О.Шепелева. Проте, як з’ясувалося, нардепові вдалося викачати з банку кілька сотень мільйонів. Минулого року цю інформацію озвучив начальник головного слідчого управління СБУ Іван Дерев’янко. «Народного депутата О.Шепелева підозрюють у причетності до розкрадання коштів «Родовід Банку» на суму більш ніж 220 млн грн. Він також є можливим співучасником організації розкрадання коштів рефінансування Нацбанку на суму 315,3 млн грн. у березні — травні 2009 року», — повідомив І.Дерев’янко. Навесні 2012-го СБУ заявила про намір звернутися до Верховної Ради з приводу позбавлення О.Шепелева депутатській недоторканності, розраховуючи притягнути його до відповідальності, у тому числі й за махінації із земельними ділянками на Оболонській набережній в Києві, які були в заставі в банку за фіктивними кредитами.
Великий комбінатор?
О.Шепелев і до цього не раз потрапляв у поле зору правоохоронців. Скажімо, у 2006 році міліція взяла його на замітку у зв’язку з убивством полковника УБОЗ Романа Єрохіна, який займався розслідуванням діяльності підпільних конвертаційних центрів. Тодішній голова МВС Юрій Луценко відкрито заявляв, що до цієї справи має стосунок один з народних депутатів, і в неофіційних бесідах називав ім’я О.Шепелева. А у 2008-му голова СБУ Валентин Наливайченко говорив про причетність одного з народних обранців до схем виведення коштів з «Промінвестбанку».
Проте депутатська недоторканність, як, очевидно, і заступництво впливових на той момент соратників, допомогли О.Шепелеву уникнути відповідальності. Навіть гучний скандал і затримання в травні 2010-го Сергія Щербини — тимчасового адміністратора «Родовід Банку», якому інкримінували фіктивний ремонт офісної будівлі на суму 24 млн грн., на О.Шепелеву не позначилися. Хоча розмах розкрадань був вражаючим. Так, із 24 млн грн., виділених на ремонт офісу в самому центрі Києва, реально було витрачено всього 2 млн. За версією правоохоронців, велика частина державних коштів була розкрадена. Один з обвинувачених стверджував, що діяв за вказівкою О.Шепелева, який і був ідейним натхненником незаконних схем.
Правда, сам О.Шепелев запевняв, що до «Родовід Банку» стосунку не мав, тільки надавав приміщення, яке належало його дружині Галині.
До речі, екс-депутата підозрюють і в замаху на вбивство заступника голови правління АТ «КБ «Союз» Сергія Дядечка, що раніше був віце-президентом «Родоводу». Замах був здійснений весною 2012 року в селі Софіївська Борщагівка під Києвом. Тоді невідомі з автоматичної зброї обстріляли автомобіль «Мерседес». У результаті 46-річний водій отримав вогнепальне поранення, а банкір — легкі тілесні ушкодження. За версією МВС, С.Дядечко — ключовий свідок у «справі «Родовід Банку» і його показання повинні поставити крапку в розслідуванні махінації.
Однак у 2012 році О.Шепелеву не вдалося пройти до парламенту по мажоритарному округу у Вінницькій області, і вже в січні 2013-го МВС оголосило його в міжнародний розшук.
Відомо, що стосовно екс-депутата відкрито кримінальне провадження за підозрою в причетності до заволодіння майном в особливо великих розмірах (ч.5 ст.191 КК), а також у вбивстві й замаху на вбивство (стст.15 і 115 КК). Відносно О.Шепелева було винесено три ухвали суду про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Й ось нарешті на початку липня в ЗМІ з’явилась інформація: працівники Інтерполу затримали О.Шепелева в Будапешті. У нього в кишені нібито був паспорт на прізвище Шевченко. Чи вдасться спритному банкірові вчергове уникнути покарання? Дуже скоро ми знатимемо відповідь на це запитання.
На думку правоохоронців, О.Шепелев замовив убивство С.Кириченка через бізнес-конфлікт.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!