Перевірити достовірність стосунків з іноземцем відтепер — обов’язок органів внутрішніх справ
Білорусі вступив у силу новий закон, згідно з яким шлюби громадян з іноземцями підлягають ретельній перевірці міліцією на предмет з’ясування намірів. «Відмова від давання показань» про сім’ю, за новим законом, дозволить уважати шлюб фіктивним, а чоловікові-іноземцеві загрожуватиме повернення на батьківщину. Така норма міститься в новій редакції закону «Про правове становище іноземних громадян і осіб без громадянства».
Облік і контроль
На думку органів держ¬управління, новий закон розширює права іноземців у Білорусі і сприятиме залученню в країну туристів. Так, строк перебування в країні без реєстрації збільшено з трьох до п’яти робочих днів, а громадяни Росії, Латвії і Литви мають право не реєструватися протягом 30 діб з моменту в’їзду. Збережено термін короткострокового перебування — 90 днів, але тепер його можна використовувати протягом цілого календарного року.
Туристам не потрібно реєструватися в кожному пункті тимчасового перебування: новий закон дозволяє зробити це тільки один раз у місці першої зупинки. До переліку організацій, що мають право реєструвати іноземців, котрі тимчасово прибувають до Білорусі, включено санаторії, будинки відпочинку тощо.
МВС починає формувати єдиний банк даних про іноземців, котрі в’їжджають у Білорусь, і осіб без громадянства. До нього вноситимуться паспортні дані: стать, вік, місце проживання або тимчасового перебування й «інші відомості».
Міліція, наприклад, зобов’язана мати у своєму розпорядженні інформацію про законослухняність іноземних гостей, котрі претендують на білоруське громадянство. Будь-який (раніше — тільки тяжкий) злочин, скоєний на території Білорусі, або три адміністративні правопорушення — і з мрією про білоруський паспорт доведеться розпрощатися.
Тим часом потрапити до адміністративного протоколу в Мінську і регіонах нескладно — його можуть скласти з багатьох підстав: за перехід вулиці в недозволеному місці, за розпивання пива в громадському місці, за лайку тощо.
За даними департаменту з питань громадянства і міграції МВС Білорусі, понад 7 тис. іноземців у поточному році вчинили на території держави адміністративні правопорушення, 83 чоловік було вислано з країни за керування транспортним засобом у нетверезому стані. Всього ж з початку року з країни депортовано 581 іноземця, 230 з них — під конвоєм.
Суворе опитування
Найцікавіше в пакеті документів, які супроводжують указаний закон,— за¬тверджене урядом «Положення про порядок отримання органами внутрішніх справ документів і (або) відомостей», що підтвер¬джують таємні прагнення іноземців до фіктивних шлю¬бів з місцевими громадянами і громадянками.
За даними департаменту з питань громадянства і міграції, в Білорусі проживають понад 130 тис. іноземних громадян, 62% яких мають громадянство Росії, 31% — України.
Перевірити шлюб з іноземцем на достовірність стало відтепер обов’язком співробітників органів внутрішніх справ. Додаток до урядового положення роз’яснює методику виявлення шлюбної афери. Фіктивне подружжя попадеться, якщо вони не ведуть спільного господарства, «не говорять зрозумілою їм обом мовою», мають ще десь законний чи незаре¬єстрований шлюб або їх колись притягували до відповідальності за фіктивне оформлення шлюбу.
До підозрілих чинників віднесено «суттєву різницю у віці подружжя», відсутність спільних дітей, появу в пе¬ріод зареєстрованого шлюбу дітей від інших біологічних батьків. Погано, якщо про шлюб з іноземцем органам міліції родичі, знайомі, сусіди не можуть розповісти нічого конкретного...
За наявності подібних відомостей міліціонери зобов’язані провести письмове опитування чоловіка і дружини в різних кабінетах. «Опитана особа підписує кожен аркуш пояснення», регламентовано в документі. Відмова від опитування хоча б одного з подружжя протоколюється і є доказом фіктивності шлюбних взаємин.
Також серед підозрілих діянь — «повідомлення по¬дружжям не єдиних відомостей відносно персональних та інших даних один одного, близьких родичів один одного, обставин їхнього знайомства і сімейного життя».
Розробники правових актів підкреслюють: кримінальної відповідальності за фіктивний шлюб у Білорусі не передбачено, а зібрані за новою методикою докази міліція повинна надати суду, котрий і винесе рішення, яким дозволить або ні іноземцеві постійно проживати в республіці.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!