Господарський суд Харківської області: будівля, яку не можна зруйнувати, процесуальні крайнощі й… невловимий законник
Рада суддів господарських судів оприлюднила інформацію щодо вивчення діяльності господарських судів Волинської та Харківської областей. Якщо організацію роботи першого з них оцінили задовільно, то результати перевірки функціонування другого виявилися невтішними. Крім того, РСГС знайшла нового очільника для Дніпропетровського апеляційного госпсуду та визначилась із «ревізорами», що відправляться на вивчення організації діяльності господарських судів одеського округу.
Суд починається… з дверей
Усі володарі мантій, котрі працюють у Господарському суді Волинської області, мають власні кабінети, функціонує 8 залів засідань, контроль за трудовою дисципліною — на належному рівні. Такими результатами вивчення організації діяльності цієї установи у 2010—2012 рр. поділився один із «ревізорів» — член РСГС Валерій Картере. Втім, у частині приміщення розміщується територіальне управління Державної судової адміністрації, що певною мірою заважає розташуванню апарату суду.
Ще одним недоліком є неправильна організація ведення судової статистики. Так, за словами В.Картере, контроль за цим процесом очільник суду переклав на свого заступника, однак, «швидко зорієнтувався й виправив ситуацію». Недоліки виявлено і в роботі апарату щодо формування номерів справ. «Відповідальний працівник не розумів, яким чином це відбувається!» — наголосив доповідач.
Захищаючи честь свого суду, його голова Микола Шум запевнив: «Моральна атмосфера в колективі нормальна. Створено достойні умови для людей». За його словами, гордістю установи є великий вхід в європейському стилі, адже «театр починається з вішалки, а суд — з дверей». М.Шум наголосив, що суди Волинської області — серед лідерів: скасовано лише 3,9% від загальної кількості прийнятих рішень.
Утім, голові РСГС Артуру Ємельянову такий відсоток не видався задовільним: «Мати показники, нижчі ніж середні по Україні, — неправильно. Зверніть на це особливу увагу! За цей квартал який відсоток?» — звернувся він до М.Шума. «Не пам’ятаю, але приблизно на такому ж рівні», — помітно нервуючи, відповів той. «Треба пам’ятати завжди!» — наголосив А.Ємельянов. На його переконання, голова суду повинен допомагати володарям мантій зрозуміти, що узагальнення судової практики — це «не технічна й не шаблонна робота, а робота, яка дає можливість суддям постійно розвиватися!»
У цілому організація роботи Господарського суду Волинської області видалася робочій групі РСГС задовільною, адже виявлені недоліки було усунено безпосередньо під час перевірки.
Невловимий суддя
А от результати перевірки Господарського суду Харківської області виявилися не такими райдужними. Так, системні недоліки, що мали місце в організації роботи раніше, не виправлені. Як наголосив член РСГС Володимир Погребняк, зокрема, практично відсутній контроль за справами, провадження в яких зупинено, та й організація документообігу — на неналежному рівні. Крім того, є проблеми із залами судових засідань (на 45 працівників лише одна зала) й дотриманням процесуальних строків розгляду справ.
За словами В.Погребняка, значна кількість останніх за аналізований період розглядались із суттєвим порушенням установлених строків, водночас «багато справ так званих актуальних категорій розглянуті в занадто стислі строки, навіть протягом одного-трьох днів». Ці рішення, за його інформацією, скасовані судами апеляційної та касаційної інстанцій.
Критика організації діяльності Госпсуду Харківської області не налякала його голову Майю Калантай. Навпаки, володарка мантії висловила вдячність членам робочої групи за складання довідки, яка впродовж року була для неї «планом та керівництвом до дій» і запевнила: працівників, які затягували розгляд справ або здійснювали його у занадто стислі строки, у суді майже не залишилось, а моніторинг усіх «зупинених» справ, які «лежали по десять років», уже здійснено.
Господарський суд Харківської області розташований в унікальному приміщенні — першій в Україні залізобетонній будівлі, зведеній на межі 20—30-х років минулого століття. «Під час війни її намагалися підірвати, але не змогли!» — поділився історичними фактами В.Погребняк.
Ще однією особливістю є те, що суддівський стаж близько половини володарів мантій — менш ніж 5 років. Утім, така тенденція, на переконання М.Калантай, жодним чином не впливає на якість рішень. Адже це враховано при визначенні спеціалізації. Так, досвідчені служителі Феміди розглядають складні спори. «Я особисто проводжу заняття з молодими суддями щодо застосування норм процесуального законодавства», — запевнила голова суду й поділилася невтішною інформацією: у І кварталі минулого року було скасовано близько 7,5% рішень. «Аналіз причин скасування здійснюється на постійній основі. Я читаю всі рішення судів апеляційної та касаційної інстанцій, якими скасовані рішення суду, що дає змогу постійно тримати руку на пульсі». Очевидно, завдяки цьому й удалося «підтягнути» цей показник, що наразі, за інформацією М.Калатай, становить 5,6%.
«У нас є резерви, просто потрібно трохи часу та методичної допомоги», — запевнила голова суду. «Роботи у вас — непочатий край, треба працювати й працювати!» — резюмував А.Ємельянов.
Прикметно, що в суді працює «невловимий» володар мантії Андрій Швидкін, який наразі перебуває у відпустці по догляду за дитиною. Так, за інформацією члена РСГС Олександра Удовиченка, близько 40% рішень цього судді скасовано. «Як старший товариш та фахівець з питань банкрутства я неодноразово попереджав його відносно такої практики, але наразі у ВРЮ — три перевірки щодо його звільнення за порушення присяги, — наголосив О.Удовиченко й додав: — Він ховається у відпустці по догляду за дитиною… Наше соціальне законодавство, спрямоване на підтримку сім’ї, дозволяє йому уникати відповідальності за те, як ним здійснювалося правосуддя!»
О.Удовиченко звернувся до М.Калантай: «Перевірте, чи дійсно він перебуває у цій відпустці та чим він там займається!» — «Добре-добре…» — пообіцяла очільниця суду.
Непогана традиція
Крім іншого, на засіданні РСГС створено робочу групу, яка вивчить організацію діяльності Одеського апеляційного господарського суду та госпсудів Миколаївської, Херсонської та Одеської областей.
Так, на «ревізію» до одеського округу на чолі з А.Ємельяновим відправиться більш ніж половина складу ради: В.Погребняк, В.Картере, Тетяна Оленич, Юрій Власов, Максим Лейба. Перевірку заплановано на оксамитовий сезон — другу декаду вересня.
Крім того, РСГС прийняла одноголосне рішення про внесення подання до ВРЮ щодо призначення Надії Величко на посаду голови Дніпропетровського апеляційного господарського суду (відповідно до постанови Верховної Ради від 20.06.2013 №351-VII попереднього голову суду, Олександра Тупицького, звільнено за власним бажанням). У кадровому резерві на заміщення цієї посади перебував ще й суддя Олександр Євстигнеєв. Утім, він відкликав свою заяву, й Н.Величко не довелося конкурувати з колегою.
Володарка мантії працює в галузі права більш ніж 36 років, 21 з яких — на посаді судді. «З одного боку, це людина врівноважена, з другого — здатна приймати принципові рішення, які збігаються з її точкою зору як судді та як юриста», — охарактеризував Н.Величко голова РСГС.
За свою кар’єру служителька Феміди працювала суддею районного суду Донецької області, господарського суду цієї ж області, Донецького апеляційного госпсуду та ВГС. «Ми маємо непогану традицію, коли суддів місцевих судів після роботи в апеляційному суді отримують відповідний досвід у ВГС, а потім претендують на адміністративні посади в місцевих або апеляційних судах, — підкреслив А.Ємельянов, і додав: — Засідання Вищої ради юстиції — 2 липня. Сподіватимемося, що там буде кворум».
Надії голови РСГС виправдалися — кворум на засіданні ВРЮ був. Тож Н.Величко призначено на посаду голови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
М.Калантай подякувала «ревізорам» за конструктивну критику стосовно організації роботи в очолюваному нею суді й запевнила їх у наявності резервів для покращення ситуації.
Матеріали за темою
У райсуді Хмельниччини переобрали голову
29.11.2024
У райсуді на Хмельниччині — новий голова
27.11.2024
У райсуді Житомирщини переобрали голову
26.11.2024
У Восьмому ААС обраний новий голова
21.11.2024
У райсуді Кривого Рогу змінився голова
20.11.2024
Райсуд Харківщини очолив попередній голова
20.11.2024
У суді на Одещині змінився голова
19.11.2024
У райсуді Полтави — нові голова та заступник
18.11.2024
У райсуді Харкова змінився голова
18.11.2024
У суді на Одещині обрали голову на півроку
12.11.2024
У госпсуді Вінниччини обрали керівництво
08.11.2024
У райсуді Одещини переобрали голову
08.11.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!