Усі декларації доброчесності та родинних зв’язків суддів вищих спеціалізованих та Верховного судів мають бути перевірені ВККС протягом двох наступних років за участю ГРД.
Таку вимогу містить урядовий проект «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо удосконалення процедур подання та перевірки декларацій доброчесності суддів» (№13165), інформує «Закон і Бізнес».
Цей документ, що розробили в Мін’юсті, передбачає насамперед об’єднання двох декларацій в одну із збереженням граничного строку її подання — до 1 травня кожного року. Й, водночас, — їх нагальну перевірку стосовно суддів вищого рівня.
Зокрема, у Мін’юсті це пояснюють думкою Європейської комісії, яка зауважила, що «корупційні ризики у Верховному Суді все ще потребують належного реагування, зокрема, шляхом використання вдосконалених декларацій доброчесності та перевірок ВККС».
Тому на рівні закону пропонується визначити, які саме твердження повинен вказати суддя у декларації. За проєктом, він, серед іншого має зазначити про:
«ґ) відсутність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності;
д) сумлінне виконання обов’язків судді та Кодексу суддівської етики;
е) невтручання у правосуддя, яке здійснюється іншими суддями;
є) використання української мови як єдиної державної мови при здійсненні правосуддя та інших повноважень, визначених законом;
ж) невчинення дій з метою набуття громадянства (підданства) іноземної держави;
з) невідвідання суддею та відсутність у судді інформації про відвідання членами його сім’ї території Російської Федерації та/або тимчасово окупованої Російською Федерацією території України».
Щоправда, нові декларації подаватимуться вже з наступного звітного періоду, але перевірятимуть насамперед попередні, що подавалися суддями вищих спецсудів та ВС.
Крім того, таку перевірку ВККС має зробити у разі надходження інформації від будь-якої особи або самостійного встановлення комісією суддів відомостей, що можуть свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддею у декларації.

Заповнюючи сьогодні декларації родинних зв’язків та доброчесності, слід мати на увазі, що перевіряти їх будуть за «удосконаленою» процедурою.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!