Ненадання інформації щодо вартості належного майна унеможливлює оцінку ВККС законності його набуття, свідчить про обґрунтованість сумніву в джерелах походження майна.
На цьому наголосила Велика палата ВС, погодившись із рішенням Касаційного адміністративного суду у справі №990/99/24, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі особа просила визнати протиправним та скасувати рішення ВККС від 28.02.2024 №258/дс-24, ухвалене за результатами проведення співбесіди з переможцями конкурсу на зайняття вакантних посад місцевих судів. Посилалася на те, що недоліки, виявлені під час подання нею декларації, не можуть слугувати підставою для прийняття відповідачем рішення про її невідповідність критеріям доброчесності. При цьому зауважувала, що в оскаржуваному рішенні зазначено саме про недоліки в заповненні декларації, а не про грубі порушення.
КАС у позові відмовив, зазначивши, що особа не могла не знати того, що невжиття нею заходів для з’ясування свого майнового стану та майнового стану членів сім’ї в частині відомостей, які за законом мають бути відображені в декларації, може бути обставиною, що викликає обґрунтований сумнів у її доброчесності як кандидата на посаду судді.
ВП ВС взяла до уваги, що під час співбесіди кандидат не надала належного обґрунтованого пояснення, чому не вказала вартості об’єктів нерухомого майна на дату набуття права чи за останньою грошовою оцінкою, адже вона не могла бути необізнаною про вартість квартири, яку придбала для себе у 2016 році. Також, маючи право власності на три легкові автомобілі, не зазначила вартості двох автомобілів, оскільки не памʼятає суму витрачених коштів.
ВККС вважала, що необізнаність стосовно вартості автомобілів, яка є ціною в договорах купівлі-продажу транспортних засобів, викликає обґрунтований сумнів у відповідності кандидата на посаду судді критерію доброчесності.
Погоджуючись з цим, ВП ВС зазначила, що суттєвим стосовно обставин щодо незазначення у декларації усіх даних є не стільки тлумачення наявності чи відсутності у позивача обов’язку зазначити відповідні відомості, скільки невжиття кандидатом належних заходів для відображення достовірних відомостей.
ВП ВС визнала правильними також висновки ВККС, що кандидат мала б урегулювати питання щодо несумісності діяльності адвоката та обіймання посади державної служби категорії «В» — секретаря судового засідання та помічника судді. Адже особа, яка володіє свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю, до офіційного припинення дії такого свідоцтва є членом НААУ, що є підставою для зазначення такої інформації у відповідному розділі декларації. Однак членства в такій асоціації у декларації не було відображено.

Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!