Підставою для відмови кандидату на посаду судді в наданні відповідної рекомендації можуть бути не просто сумніви членів ВККС у доброчесності кандидата, а обґрунтовані сумніви.
Із такою позицією Касаційного адміністративного суду у справі №990/74/24 погодилася Велика палата ВС, залишаючи рішення КАС без змін, інформує «Закон і Бізнес».
Згаданим рішенням КАС визнав протиправним та скасував рішення ВККС «Про відмову у наданні рекомендації для призначення Особи 1 на посаду судді Сквирського районного суду Київської області» від 15.02.2024 №176/дс-24.
Суд першої інстанції зазначив, що позивачка декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020, 2021 роки не подавала, оскільки такого обов’язку не мала. Натомість, ВККС, маючи сумніви щодо правдивості та щирості її пояснень про можливість проживання за кошти батьків-пенсіонерів, не перевірила належним чином розмір доходів сім’ї за вказаний період, документів, що підтверджують доходи батьків, не витребувала та не співставила доходи сім’ї із прожитковим мінімумом.
ВП ВС погодилась із тим, що кандидат на посаду судді до проведення співбесіди не міг знати, які документи чи інформацію йому потрібно надати для доповнення, спростування чи уточнення даних, що містяться в досьє, оскільки питання, які стосувалися відповідності рівня його життя та членів його сім’ї задекларованим доходам, були поставлені під час співбесіди.
Водночас, маючи відповідні сумніви, ВККС не вжила заходів для всебічного та повного з’ясування обставин, які викликали такі сумніви, не надавши кандидату можливості подати додаткові пояснення чи документи, що призвело до передчасного висновку про неправдивість задекларованих ним даних про свої доходи.
Також ВП ВС наголосила, що підставою для відмови кандидату в наданні відповідної рекомендації можуть бути не просто сумніви членів комісії у доброчесності кандидата, а обґрунтовані сумніви, тобто такі, які ґрунтуються не на припущеннях, а на оцінці фактичних даних, і які спростовували б доводи кандидата або вказували б на їх суперечність або алогічність (беззмістовність).
Що ж до поставленого ВККС позивачці у провину факту незазначення у декларації за 2022 рік інформації про розмір доходу чоловіка її сестри (зятя), то із цим ВП ВС також не погодилася з огляду на те, що в судовому процесі не були спростовані пояснення позивачки щодо обставин її проживання в сім’ї сестри, зокрема те, що її проживання не мало характеру сімейних відносин і що вона не була обізнана про доходи зятя.

Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!