Наша співпраця з Королівством Данія не призвела до створення повної рівності, і якщо нам і далі доведеться виходити з данської конституції, рівноправне співробітництво не може бути створене.
Про це заявив прем’єр-міністр Гренландії Муте Егеде у новорічному зверненні, пише «Закон і Бізнес».
«Настав час зробити наступний крок для нашої країни. Як і інші країни світу, ми маємо працювати над усуненням перешкод до співпраці, які можемо назвати кайданами колоніальної епохи, і рухатися далі», — йдеться у зверненні, опублікованому на сайті гренландського уряду.
За його словами, протягом останніх кількох років парламент та уряд Гренландії «працювали разом, щоб зробити кроки щодо розробки нашої конституції, яка є нашою основою для відокремлення від Данії».
Гренландія — найбільший у світі острів площею 2,1 млн. км2 (для порівняння: територія України становить 603,6 тис. км2). Але його населення становить лише близько 56 тис. осіб.
Вона стала датською колонією в XVIII столітті. Після референдуму 1979 року Гренландія стала самоврядною автономією у складі Данії. 2009 року після ще одного референдуму Копенгаген ухвалив закон про самоврядування Гренландії, розширивши її автономію.
Видання Politico нагадує, що М.Егеде, який очолює уряд Гренландії з 2021 року, — лідер партії «Народна спільнота» (Inuit Ataqatigiit), яка вже давно виступає за незалежність.
Відповідно до закону 2009 року острів може оголосити незалежність лише після успішного референдуму. Як пише Politico, М.Егеде «мабуть, натякнув» на його проведення одночасно з парламентськими виборами на острові у квітні.
При цьому видання зазначає, що незважаючи на багаті ресурси, Гренландія щороку отримує від Копенгагена значні фінансові субсидії приблизно на 500 млн євро.
Раніше новообраний президент США Дональд Трамп заявляв про бажання купити Гренландію у Данії, назвавши це «абсолютною необхідністю» для США.
Острів має стратегічне значення для США, оскільки лежить на найкоротшому шляху до Європи. Тут розташована американська космічна база «Пітуффік». Гренландія також має великі запаси корисних копалин і нафти.
Переважна більшість населення Гренландії проживає на південно-західному узбережжі, де знаходиться і столиця автономії — Нуук.
Матеріали за темою
Правило єдиної зарядки набуло чинності в ЄС
03.01.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!