Наразі Вищою радою правосуддя вибірково застосовується право зупинити розгляд питання про звільнення судді з посади на час розгляду скарги або заяви, наслідком якої може бути його звільнення за особливими обставинами.
Аби позбавити ВРП такої дискреції та врегулювати низку інших питань, що виникли в діяльності Ради, група нардепів запропонувала проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення правового регулювання діяльності Вищої ради правосуддя» (№12265), інформує «Закон і Бізнес».
Зокрема, автори документу зазначають, що сьогодні ВРП приймає рішення про зупинення розгляд питання про звільнення судді з посади за наявності поданих на такого суддю дисциплінарних скарг, у той же час у решті випадків за аналогічних підстав звільняє його. А це суперечить позиції, яку висловила Велика палата ВС, переглядаючи справу №9901/986/18 у постанові від 22.08.2019 про те, що «факт надходження скарги сам по собі не є та не може бути підставою для зупинення розгляду заяви про звільнення судді у відставку».
Тому пропонується в законі прописати, що наявність скарги щодо дисциплінарного проступку судді може бути підставою для зупинення розгляду питання про його звільнення з підстав, визначених пп.1 та 4 ч.6 ст.126 Конституції, виключно у разі відкриття дисциплінарної справи за наслідком розгляду такої скарги.
Також у зв’язку із утворенням Служби дисциплінарних інспекторів зменшиться навантаження на членів ВРП. Тому проект передбачає відповідно зменшити рівень їх винагороди —до розміру посадового окладу судді місцевого суду, а не судді ВС з коефіцієнтом 1,5 як зараз.
Крім того, пропонується наділити суб’єктів призначення членів ВРП правом так само і звільняти їх достроково з посади за наявності визначених законом підстав. Адже наразі це може зробити лише сама Рада за власною ініціативою.
Водночас, ВРП буде наділена правом вимагати від відповідного органу чи посадової особи щомісяця інформувати про вжиті заходи та досягнуті результати шляхом подання звіту. Адже, як нагадують автори, ще у жовтні 2023 року Рада відреагувала на повідомлення судді ВАКС щодо втручання в його діяльність з боку очільника «ЦПК» Віталія Шабуніна та звернулася до Офісу Генпрокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування цього злочину. Але ОГП дотепер не повідомив про будь-які реальні результати здійснення розгляду такого звернення.
.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!