Глави урядів низки країн Співдружності націй готуються кинути виклик Сполученому Королівству: вони задумали порушити питання про відшкодування шкоди від трансатлантичного работоргівлі в XVI—XIX століттях, попри явне небажання Великої Британії його обговорювати.
Таке питання хочуть включити до комюніку саміту, який відкрився сьогодні на Самоа, повідомляє «Закон і Бізнес».
Як пише Бі-Бі-Сі, у поточному проекті йдеться, зокрема, що «глави [держав та урядів], беручи до уваги заклики до обговорення репараційної справедливості щодо трансатлантичної торгівлі поневоленими африканцями та експлуатації їхньої праці… погодилися, що настав час для змістовної, правдивої та поважної розмови у напрямку формування спільного майбутнього, заснованого на справедливості».
У документі також прямо йдеться про практику, коли мешканців тихоокеанських островів шляхом обману чи викрадення перетворювали на рабів чи дешеву робочу силу в колоніях по всьому регіону.
Цей текст не є остаточним. Його напрацювали дипломати напередодні саміту. Британській стороні вдалося лише не допустити ухвалення окремої декларації з цього питання.
Великп Британія не хотіла, щоб у комюніке містилися згадки про репараційну справедливість, але на даний момент їй доводиться миритися з тим, що до нього увійдуть три абзаци, в яких докладно викладена позиція Співдружності.
Зазначається, що репарації за рабство можуть набувати різних форм, включаючи фінансові виплати, списання боргів, офіційні вибачення, освітні програми, створення музеїв, економічну підтримку та допомогу в галузі охорони здоров’я.
За словами дипломатів, зараз очікується, що репарації стануть головним пунктом порядку денного наступного саміту Співдружності, який пройде через два роки в одній із країн Карибського басейну (найвірогідніше, в Антигуа та Барбуді).
У доповіді, опублікованій минулого року Вест-Індським університетом і підтриманій суддею Міжнародного суду ООН Патріком Робінсоном, зроблено висновок, що Велика Британія має виплатити понад 18 млрд фунтів як репарації за свою роль у рабстві в 14 країнах Карибського басейну.
«Звичайно, рабство погане для всіх, у цьому немає жодних сумнівів. Але на мій погляд… я краще засучу рукави і працюватиму з ними над поточними проблемами, які чекають на нас у майбутньому, ніж витрачати купу часу на минуле», — сказав прем’єр Великої Британії Кір Стармер після прибуття на саміт.
Напередодні зустрічі Співдружності король Карл зустрівся з місцевими жителями, які беруть участь у роботах з відновлення лісів на Самоа. Фото: РА МЕDIA
Матеріали за темою
Правило єдиної зарядки набуло чинності в ЄС
03.01.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!