Наразі закон змушує ВККС здійснювати добір у судді виключно із кандидатів із високими показниками загального інтелекту. Проте, це не означає, що кандидат із більш низькими балами не зможе якісно виконувати функції судді.
Такої думки дотримуються у профільному комітеті, реєструючи проект «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо особливостей складання кваліфікаційного іспиту» (№11425-д), інформує «Закон і Бізнес».
Як зазначають автори документи на чолі із головою Комітету ВР з питань правової політики Денисом Масловим, наразі кандидат на посаду судді вважається таким, що склав кваліфікаційний іспит, якщо набрав не менше 75 % максимально можливого балу за кожне тестування та практичне завдання, включно із оцінкою когнітивних здібностей.
Проте, зауважують нардепи, «якщо брати до уваги методологію оцінювання когнітивних здібностей, орієнтовану на так звану шкалу IQ, то максимально можливий бал, по-перше, навряд чи можна встановити, адже завжди може знайтися геніальна людина, яка набере ще вищий бал, і, по-друге, за правилом нормального розподілу кількість людей, які набирають більше 75% традиційно встановлених максимальних балів, відносно невелика – близько 30%».
Тому пропонується уточнити, що для успішного проходження тестування щодо когнітивних здібностей достатньо набрати «середньо допустимий бал», який самостійно встановить ВККС.
До того ж передбачається скоротити кількість тестів та практичних завдань, які має виконати кандидат на посаду судді місцевого суду. Зокрема, замість 6 видів тестувань та 3 практичних завдань, як сьогодні, дозволити обирати одну чи кілька на етапі подання заяви про участь у конкурсному доборі. Тим самим складати кваліфіспит тільки за обраними спеціалізаціями.
Адже, як зазначають у ВККС, підготовка та проходження 9 екзаменувань вимагає значних затрат для кандидатів та комісії та значно продовжує строки проведення добору.
Тож, якщо цей закон буде схвалено парламентом, скоротяться як час проходження усіх процедур, так і видатки з бюджету на утримання ВККС.
Нардепи вважають: аби здійснювати правосуддя, особливо високий рівень інтелекту й не потрібен.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!