Глобальне потепління призводить не тільки до зміни клімату, але й до несподіваних наслідків. Наприклад, через це можуть навіть змінюватись кордони між державами.
Так, кордон між Швейцарією та Італією значною мірою визначається льодовиковими хребтами або ділянками снігу, що не тане. Але різке скорочення розмірів льодовиків призвело до того, що ці природні кордони почали зміщуватись, пише «Закон і Бізнес» із посиланням на Бі-Бі-Сі.
Частина території, яку зачепили зміни, проходить схилами та біля підніжжя Маттерхорна — одного з найвищих піків Європи, де розташований один з найвідоміших гірськолижних курортів.
За даними останніх вимірів, опублікованих у вересні минулого року, 2023 року льодовики Швейцарії втратили 4% свого обсягу. І це ще не рекорд: роком раніше, за 2022-й, льодовик «схуд» ще в 1,5 рази більше.
Швейцарська мережа моніторингу льодовиків (Glamos) щорічно публікує звіт, в якому рекордні втрати пояснюються довгим спекотним літом 2022 разом з низьким рівнем опадів (тобто снігу) наступної зими.
Внаслідок цього спільна швейцарсько-італійська робоча група підготувала проект угоди про перенесення кордонів. Внесені зміни відображають реальні географічні зміни, що вже відбулися. І днями Швейцарія офіційно схвалила таку угоду, а Італії це ще належить зробити.
Влада Швейцарії заявила, що перегляд кордонів відповідає економічними інтересами обох країн, оскільки допоможе їм домовлятися про те, хто з них несе відповідальність за утримання тієї чи іншої конкретної природної території.
Минулого року Glamos вже попереджав, що деякі швейцарські льодовики тануть так швидко, що їх навряд чи вдасться врятувати, навіть якщо підвищення глобальних температур утримається в межах 1,5°С, передбачених Паризькою кліматичною угодою. Моделювання показує, що без припинення викидів парникових газів, великі льодовики можуть повністю зникнути вже через покоління.
На швейцарських льодовиках, що танули в останні роки, було зроблено безліч знахідок. У липні минулого року тести підтвердили, що людські останки, знайдені неподалік Маттерхорна, належать німецькому альпіністу, який зник безвісти 1986 року. Альпіністи, що йшли льодовиком Теодуль (над Церматтом), помітили туристичні черевики і «кігті» скелелаза, що стирчали з льоду.
У 2014 році пілот вантажного вертольота помітив на Алецькому льодовику дивну пляму. Пізніше тут виявили тіло зниклого британського альпініста. А 2022 року на льодовику оголилися уламки літака, що розбився 1968 року.
Ділянка кордону, яку планується перекроїти, знаходиться під сусідством зі знаменитим «рогом» Маттерхорна.
Матеріали за темою
Ялинку на вагу золота встановили в Мюнхені
08.12.2024
Відпустку через негоду зможуть брати іспанці
06.12.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!