Невикористані дні щорічних відпусток не можуть надаватись без збереження заробітної плати, адже вони є оплачуванними, а їх тривалість визначається законами.
На цьому наголошується у поданні уповноваженого ВР з прав людини, яке надійшло до Конституційного Суду, інформує «Закон і Бізнес».
У поданні оскаржується обмеження у наданні щорічної основної відпустки 24 календарними днями на поточний робочий рік, що встановлено змінами до закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 №2136-ІХ.
Омбудсмен просить КС перевірити на відповідність Конституції положення речення другого абз.2 та абз.3 ч.1 ст.12, а також абз.2 п.3 розділу «Прикінцеві положення» закону №2136-ІХ.
Ними визначено, що невикористані дні щорічної відпустки понад 24 календарні дні за рішенням роботодавця можуть надаватися лише без збереження заробітної плати. При цьому «надання невикористаних днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану».
Уповноважений ВР вважає, що ці законодавчі положення, якими змінено порядок надання невикористаних днів щорічної основної відпустки на період дії, а також після припинення або скасування воєнного стану, є такими, що не відповідають Конституції.
У поданні наголошується, що тривалість щорічних (основної та додаткових) відпусток визначається законами, а виплати за ці дні є складовими заробітної плати. Тож невикористані дні щорічних відпусток не можуть надаватись за рішенням роботодавця без збереження заробітної плати, адже відповідно до ст.45 Конституції щорічні відпустки є оплачуваними, а їх тривалість визначається законами.
Натомість спірні норми не обмежують, а скасовують право працівників на щорічну відпустку повної тривалості та її оплату, а також заміняють їх за рішенням роботодавця іншим видом відпустки відпусткою без збереження зарплати.

.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!