У докторській дисертації антикорупційного активіста Михайла Жернакова виявлений академічний плагіат. Це, своєю чергою, унеможливлює його викладацьку діяльність у виші, за лаштунками якого він наразі ховається від мобілізації.
Такого висновку дійшли експерти, які проаналізували текст дисертації «Податкові спори: реформування механізмів вирішення» (12.00.07 — адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право), інформує «Закон і Бізнес».
Цю дисертацію М.Жернаков захистив у 2016 році у спеціалізованій вченій раді Д 27.855.02 Національного університету державної податкової служби України.
Проте, як зазначають експерти, котрі ознайомилися із текстом цього дослідження, в ньому є факти відтворення тексту інших авторів без будь-яких змін, а також перефразування без посилання на автора. Відповідно до Рекомендацій МОН щодо запобігання академічному плагіату та його виявлення в наукових роботах це за своєю суттю є академічним плагіатом.
Так, експерти виявили, що М.Жернаков запозичив уривки з публікації Євгена Смичка «Досудовий порядок вирішення податкових спорів» за 2012 рік. Причому навіть не потрудився бодай якось їх переосмислити, не кажучи вже про посилання на — запозичені уривки хіба-що змінені на початку речення, аби надати вигляд висновкам самого автора дисертації.
Наприклад, у статті Є.Смичка зазначається: «Відповідно до п.44.5 та п.44.6 Податкового кодексу платник податків може посилатися на документи…» із указівкою джерела — Податковий кодекс України : постатейний коментар : у 2-х ч.(за ред. проф. М.П.Кучерявенка). Натомість М.Жернаков лише змінює початок речення: «Річ у тім, що платник може посилатися на документи…» і далі — дослівний повтор без жодного посилання чи-то на Є.Смичка чи на першоджерело.
Загалом, експерти віднайшли збіги зі статтею Є.Смичка на 11 сторінках дисертації М.Жернакова (сторстор.130—140). Утім, цим запозичення, які здобувач наукового ступеня анітрохи не вагаючись зазначав як власні думки та висновки, не обмежилися.
Зокрема, експерти віднайшли, наприклад, відтворення уривків тексту з Методичних рекомендацій щодо застосування Закону України №63-VIII від 25.12.2014 про податковий компроміс (стор.122 дисертації), а також навчального посібника «Адміністрування податків, зборів, платежів» (за заг. ред. В.П. Хомутенко) (сторстор.190, 199, 200, 204).
Запозичив М.Жернаков і частину тексту із пояснювального коментаря Реанімаційного пакету реформ — без посилання на них і навіть згадки у списку використаних джерел. Тут він взяв авторське тлумачення соціологічних досліджень і буквально без будь-яких змін відтворив його в дисертації, не згадавши ніде це джерело.
Ба більше, використовуючи чужі напрацювання, М.Жернаков, зазначають експерти, вдався і до відвертої фальсифікації. Так, після наведення даних опитування, проведеного Центром Разумкова і Фондом «Демократичні ініціативи» на замовлення ЦППР, він зазначає: «Відповідно до того самого опитування експерти здебільшого розділяють настрої суспільства. Так, 80% опитаних експертів…» (стор.110 дисертації).
Проте, у джерелі, з якого запозичені ці дані та їх інтерпретація (а це — ті самі коментарі РПР щодо оновлення судової системи), є посилання на інше джерело — опитування «Оцінка концепції судової реформи» Міжнародного центру перспективних досліджень.
Як зазначають експерти, на момент захисту М.Жернаковим дисертації діяли законодавчі положення, які чітко давали визначення академічного плагіату та вказували на неприпустимість його наявності в дисертаційному дослідженні. А у випадку підтвердження фактів академічного плагіату особа має бути позбавлена наукового ступеня.
Як стало відомо «ЗіБ», з огляду на численні факти запозичень в роботі М.Жернакова, наразі готується скарга до НАЗЯВО задля перевірки наявності в його дисертації фактів академічного плагіату й, відповідно, звернення до Міністерства освіти і науки щодо позбавлення його наукового ступеня доктора наук.
До речі, як повідомлялося, після того як М.Жернаков розшукувався через неявку за повісткою, врешті-решт, його було затримано та оштрафовано за ухилення від мобілізації на 5300 грн. За результатами проходження ВЛК він був визнаний повністю придатним до військової служби, а раніше встановлений діагноз щодо плоскостопості спростований як такий, що ґрунтується на недостовірній інформації.
Водночас, для подальшого ухилення від служби у ЗСУ М.Жернаков надав довідку про те, що працює викладачем на 0,75 ставки у приватній установі «Університет «Київська школа економії» та має науковий ступень доктора наук. Тож якщо факт академічного плагіату підтвердиться й М.Жернаков втратить науковий ступень, ця підстава для ухилення від мобілізації відпаде.
«ЗіБ» інформуватиме про подальший перебіг подій...

Михайло Жернаков
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!